Karolina Łachmacka

Maggie Smith

Maggie Smith
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek. Laureatka dwóch Oscarów: jednego za rolę główną, drugiego za drugoplanową.

Jej matka to Margaret Hutton Little, sekretarka z Glasgow, i lekarz z Newcastle, Nathaniel Smith. Margaret ma też dwóch starszych braci bliźniaków. Jest absolwentką Oxford High School, choć ponoć nie najlepiej wspomina swoje doświadczenia w tej placówce.

Karierę rozpoczynała od gry w Oxford Playhouse, a na ekranie debiutowała w 1956 roku. W 1960 roku dołączyła do zespołu Royal National Theatre, gdzie zagrała Desdemonę w „Otellu” z Laurence’em Olivierem. Rolę tę powtórzyła w nakręconym w 1965 roku „Otellu”. Aktorka otrzymała wówczas swoją pierwszą nominację do Oscara. Pierwszą statuetkę zaś odebrała za rolę nauczycielki w „Pełni życia panny Brodie” (1969). Drugą statuetkę odebrała dziewięć lat później za drugoplanową rolę w „Suicie kalifornijskiej”. Grający z nią w niej Michael Caine ostrzegł Michaela Palina, który miał zagrać w kolejnym filmie Maggie, że ukradnie mu film. Ja sama najbardziej lubię Maggie za rolę w „Podróżach z moją ciotką” (1972).

W 1992 roku stworzyła niezapomnianą rolę Matki Przełożonej w komedii „Zakonnica w przebraniu”. W 1999 roku zagrała w filmie telewizyjnym „Herbatka z Mussollinim” (1999), gdzie grała też wdowa po Olivierze, Joan Plowright. Maggie Smith pozostaje aktywna zawodowo mimo zaawansowanego wieku. Jak mówi, w tzw. „wieku babcinym” otrzymywanie propozycji jest szczególnie cenne. Maggie wystąpiła w filmach o Harry’m Potterze. Zagrała też w filmie o Jane Austen „Zakochana Jane” z Anne Hathaway w roli znanej pisarki.

Maggie początkowo chciała występować pod swoim rodowym imieniem i nazwiskiem, ale okazało się, że jest już aktorka o imieniu Margaret Smith. Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszym mężem ma dwóch synów. Z drugim była do jego śmierci w 1998 roku.

Obecnie Maggie ogłosiła, że walczy z rakiem piersi. Trzymajmy kciuki, a na pewno jej się uda.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>