Karolina Łachmacka

Maggie McNamara

Maggie McNamara
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Przykład wspaniałej aktorki, która zagubiła się w życiu i nie mogła znaleźć szczęścia. Swego czasu święciła triumfy na scenie, w kinie i telewizji.

Marguerite McNamara urodziła się 18 czerwca 1929 roku w mieście Nowy Jork. Była jednym z czworga dzieci w amerykańskiej rodzinie irlandzkiego pochodzenia. Chodziła do Textile High School i pracowała jako modelka uczęszczając jednocześnie na lekcje aktorstwa i tańca. Jej kariera aktorska rozpoczęła się w 1951 roku wraz z przejęciem po Barbarze Bel Geddes roli Patty O’Neill w „The Moon Is Blue” na scenie. Niebawem debiutowała na Broadwayu w „The King of Friday’s Men”.

W 1953 roku Maggie wyruszyła do Hollywood, by tam zagrać rolę Patty O’Neill w filmowej wersji „The Moon Is Blue” w reżyserii Otto Premingera. Rola ta okazała się przełomem i Maggie otrzymała za nią nominację do Oscara, a także nominację do  BAFTA dla najbardziej obiecującej debiutantki. Walkę o statuetkę przegrała z inną świeżą twarzą Hollywood, śliczną i niesamowicie zdolną Audrey Hepburn.

Jej drugi film to „Trzy monety w fontannie” (1954) Jeana Negulesco z Louisem Jourdan, Dorothy McGuire i Jean Peters. Rok później partnerowała Richardowi Burtonowi w obrazie „Książę graczy” (1955). Jej ostatni film to „Kardynał” (1963) w reżyserii Premingera z Romy Schneider, Johnem Hustonem, Burgessem Meredith i Dorothy Gish.

Maggie ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1964 roku w serialu Hitchcocka. Ostatnie lata życia spędziła w Nowym Jorku. W 1978 roku popełniła samobójstwo, połykając śmiertelną dawkę pastylek nasennych. Pozostawiła list pożegnalny. Wiadomo, że cierpiała na chorobę psychiczną, co było udokumentowane.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>