Karolina Łachmacka

Mae West

Mae West
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Pierwsza rubaszna dama ekranu. Skandalistka, symbol seksu lat 30. Ponadto dramatopisarka, scenarzystka. Królowa dwuznaczności.

Przyszła na świat 17.08.1893 roku. Jej ojciec w młodości był bokserem, znanym jako „Battlin’ Jack West” (tłum. ‚waleczny Jack West’). Później pracował jako oficer policji. Po przejściu na policyjną emeryturę pracował jako detektyw. Matka Mae swego czasu pracowała jako fotomodelka. Jej rodzina była protestantami, choć matka Mae była Żydówką wywodzącą się z niemieckiej Bawarii, a babka ze strony ojca, Irlandka, jak i większość rodziny, stanowili katolików, którzy potępiali karierę Mae w show businessie.

Pracę na scenie zaczynała w wieku lat 5 i już wtedy zgarniała przeróżne nagrody za swoje występy. W wieku lat 12 profesjonalnie zaczęła trudnić się pracą na wodewilu. Jej pseudonim artystyczny w tamtym czasie to „The Baby Vamp”. Choć wciąż młodziutka i niedojrzała, wciąż ciemnowłosa Mae wykonywała odważne numery, ukazując ciało i tańcząc w pozach, które wówczas uchodziły za bardzo wyuzdane. Choć większość rodziny uważała zajęcie młodej dziewczyny za wstydliwe, jej matka, zgodnie ze wspomnieniami Mae, zawsze ją popierała, przekonana, że wszystko, co robi jej córka, jest po prostu bez dwóch zdań fantastyczne. Jej styl chodzenia (a nosiła przy tym buty na ogromnym obcasie) budził wielkie zainteresowanie.

W międzyczasie zaczęła pisać rubaszne sztuki, pod pseudonimem Jane Mast. Jej pierwsza rola na Broadwayu to ta w sztuce zatytułowanej „Sex”, której była autorką i którą wyreżyserowała i wyprodukowała. Krytyka uznała to za beznadziejne, ale skandal zwabił publiczność i bilety rozeszły sę jak świeże bułeczki. Mae i reszta obsady za naruszenie dobrych obyczajów, została aresztowana.

Oskarżona o łamanie zasad moralnych, została skazana na 10 dni aresztu. Nawet tam zwróciła uwagę, nosząc jedwabiste gatki zamiast więziennego ubrania. Odsiedziała 8 dni, 2 darowano jej za dobre sprawowanie. Ponadto codziennie jadała kolację ze strażnikiem.

Kolejna sztuka Mae, „The Drag”, opowiadała m.in. o homoseksualizmie. Na Broadwayu zakazano jej wystawiania. Cieszyła się powodzeniem w New Jersey. Jako pierwsza publicznie broniła praw homoseksualistów.

W 1932 roku zaproponowano jej kontrakt z Paramount Pictures. W „Night After Night” (1932) zagrała z George’em Raftem. „Lady Lou” (1933) o także jeden z pierwszych filmów ze znaczącą rolą Cary Granta. Ponownie zagrali razem w „Nie jestem aniołem”. Oba filmy zdobyły nominacje do Oscara dla najlepszego filmu. W obu przypadkach to Mae nalegała, by główne role zagrał Grant.

Za Mae „wzięła się” cenzura. Aktorka nie chcąc ustępować ze swojej drapieżności, postawiła na dwuznaczność. Oznaczało to, że pisała dialogi tak, by bezpośrednio nie wypowiedzieć tego „czegoś”, ale by wszyscy wiedzieli, że o to właśnie chodzi. Po wygaśnięciu kontraktu z Paramount Mae zagrała w „My Little Chickadee”, gdzie z głównym aktorem, W.C. Fieldsem, po prostu się nienawidzili. Mae grywała też w radio.

Mae West miała jednego męża, z którym pobrała się w 1911 roku, niemniej nie żyli ze sobą, oprócz pierwszych kilku tygodni. Mąż pojawił się w latach 30., kiedy zażądał podziału „ich wspólnego majątku”, którego dorobiła się Mae. Rozwód przeprowadzono w 1942 roku.

Ostatni raz zagrała w filmie w 1943 roku. Mimo to występowała na scenie. Na Broadwayu wystąpiła jako caryca Katarzyna, otoczona, rzecz jasna, muskularnymi mężczyznami. Billy Wilder zaproponował jej rolę Normy Desmond w Bulwarze zachodzącego słońca, kobiety, która nie może pogodzić się z utraconą sławą. Mae poczuła się urażona tą propozycją twierdząc, że ona nadal jest znana. Rolę otrzymała Gloria Swanson.

Mae w 1958 pojawiła się na gali rozdania Oscarów i zaśpiewała piosenkę „Baby, It’s Cold Outside” z Rockiem Hudsonem. Po serii wylewów zmarła w wieku 87 lat.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>