Karolina Łachmacka

Mae Clarke

Mae Clarke
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda kina lat 30. Przyszła na świat 16.08.1910 roku. Rozpoczynała karierę jako tancerka. Później umowę z przyszłą gwiazdą podpisało studio Universal. Jednym z pierwszych filmów, w jakim zwróciła na siebie uwagę, jest „Strona tytułowa” z 1931 roku. Inny to melodramat „Most Waterloo” (1931), pierwsza ekranizacja sztuki Roberta Sherwooda o tancerce Myrze, która zostaje prostytutką. W tym filmie jedną z mniejszych ról grała młoda Bette Davis. Popularniejszą wersję filmu jest nakręcony 9 lat później „Pożegnalny walc” z genialną rolą Vivien Leigh, a także „Gaby” z 1956 roku ze wschodzącą gwiazdą Leslie Caron.

Kinomanom Mae Clarke zapadnie w pamięć jako narzeczona tytułowego bohatera filmu „Wróg publiczny nr 1″, granego przez Jamesa Cagneya, której wkurzony ukochany wyciska połówkę pomarańczy na twarzy. Scena ta zapisała się w historii kinematografii trwałym śladem. Film stał się hitem, kina wyświetlały go nawet 24 godziny na dobę. W swojej autobiografii Jimmy Cagney napisał, że eks-mąż Mae kupował bez przerwy bilet na ten film, z radością oglądając, jak aktor upokarza graną przez Clarke postać. W tym samym roku zagrała we „Frankensteinie” z Borisem Karloffem.

W 1935 roku Mae pojawiła się obok Karloffa i Elsy Lanchester w „Narzeczonej Frankensteina”. We „Wspaniałym facecie” (1936) ponownie partnerowała Cagneyowi. Pod koniec lat 30. szczęście się od niej odwróciło i zdegradowano ją do mało ważnych rólek. Ostatni raz zagrała pod koniec lat 60. niewymienioną w czołówce rólkę w „Watermelon Man” (1970). Zmarła w wieku 81 lat na raka.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>