Karolina Łachmacka

Madge Evans

Madge Evans
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, która karierę rozpoczynała jako modelka i gwiazda dziecięca.

W dzieciństwie Madge występowała w reklamie mydła jako swego rodzaju „Mydlana Wróżka”, była wówczas bobasem. Mając 6 miesięcy debiutowała w roli modelki, pozując dla artysty. Kiedy miała 4 lata, występowała w dziecięcych przedstawieniach produkowanych przez Williama A. Brady’ego. Pracowała w starym studio filmowym na Long Island. Jej sukces był tak ogromny, że jej matka zgodziła się firmować nazwiskiem córki firmę produkującą kapelusze. Pozowała m.in. do kalendarza, a także jako „Heidi z Alp”.

W wieku lat 13 Madge zagrała z Johnem Barrymore w pierwszej ekranizacji „Petera Ibbetsona”. W „Classmates” (1924) z Richardem Barthelmess zagrali główne role. Mając 17 lat wróciła na scenę, grając w „Daisy Mayme”.

Pracowała jako aktorka sceniczna, kiedy w 1927 roku podpisała kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer. W teatrze grywała zazwyczaj schematyczne role dobrej dziewczyny z wyższych klas, która jest narzeczoną głównego bohatera. Dla MGM zagrała m.in. w „Kolacji o ósmej” (1933), „Hell Below” (1933), czy „Dawid Copperfield” (1935). W „Majorze piekła” (1933) partnerowała Jamesowi Cagney. Inne jej filmy to m.in. „Uciekinierzy” (1934), czy „Miedziaki z nieba” (1936).

Późniejszymi czasy Madge przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie grała w radiu i telewizji. Sukcesywnie odmawiała ofert ról w filmach, nie chcąc powracać do Hollywood.

W 1939 roku Magde Evans poślubiła dramatopisarza Sidneya Kingsley, który potem zajął się pisaniem scenariuszy („Ludzie w bieli”). To on jest autorem sztuki „Śmiertelny zaułek”, która stała się podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule w reżyserii Williama Wylera w gwiazdorskiej obsadzie.

Madge i Sidney posiadali ogromną posiadłość w okolicach Oakland w stanie New Jersey. Tam mieszkali wspólnie aż do śmierci Madge w 1981 roku, która zmarła na raka.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>