Karolina Łachmacka

Madeleine Carroll

Madeleine Carroll
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka, znana w latach 30. i 40., także ze względu na swoją wspaniałą urodę. Przyszła na świat jako Edith Madeleine Carroll, 26 lutego 1906 roku przy 32 Herbert Street w West Bromwich w Anglii. Absolwentka University of Birmingham.

Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w 1928 roku w „The Guns of Loos”. Szybko stała się wschodzącą gwiazdą brytyjskiego kina. Zagrała w filmie „Atlantic” (1929) czy „Szkole obmowy” (1930). Niespodziewanie ogłosiła, że zamierza porzucić karierę filmową dla męża (pierwszego z czterech), by być jak najlepszą żoną.

Po rozpadzie małżeństwa Carroll wróciła na ekrany. Uwagę na nią zwrócił sam Alfred Hitchcock i obsadził ją w głównej roli kobiecej obok Roberta Donata w „39 krokach” (1935). Film zdobył uwagę także za oceanem, a razem z nim Donat i Carroll. Hitchcock nie najlepiej wspominał pracę z Madeleine. Twierdził, że ma trudny charakter i wyegzekwowanie od niej oczekiwanych emocji było trudne. Mimo to w kolejnym filmie, „Bałkany” (1936), obsadził aktorkę. Choć początkowo po raz kolejny miał grać też Donat, jego problemy zdrowotne sprawiły, że ostatecznie zagrał John Gielgud.

Madeleine była pierwszą brytyjską aktorką, której zaproponowano gwiazdorski kontrakt. Carroll podpisała umowę z Paramount Pictures. W „Żółtym skarbie” (1936) partnerowała Gary’emu Cooperowi. Rok później zagrała w hicie kasowym, „Więźniu królewskim” z Ronaldem Colmanem. Próbowała swoich sił w musicalu („On The Avenue” z Dickiem Powellem). Inne jej filmy, takie, jak „Jedna noc w Lizbonie” czy „My Favorite Blonde” z Bobem Hope’em, nie były już takimi przebojami. Jej ostatni film to „The Fan” (1949) Otto Premingera.

Po tym, jak siostra Madeleine, Marguerite, zginęła w nalocie nazistowskich wojsk, aktorka zaangażowała się w pracę w Czerwonym Krzyżu w czasie II wojny światowej. Pracowała jako pielęgniarka w 61st Field Hospital we włoskim Bari. Otrzymała medal za odwagę.

Madeleine zmarła na raka zaledwie tydzień po partnerującej jej w „Więźniu królewskim” Mary Astor – 2 października 1987 roku, w hiszpańskiej Marbelli.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>