Karolina Łachmacka

Lynn Redgrave

Lynn Redgrave
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Przyszła na świat 8.03.1943 roku. Dwukrotnie nominowana do Oscara, dwukrotna laureatka Złotego Globu, nominowana do Tony, Emmy, BAFTA. Wywodzi się z jednego z najznamienitszych aktorskich klanów wszech czasów. Jej ojcem był wielki aktor Michael Redgrave (nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za „Żałoba przystoi Elektrze” z 1947), a matką aktorka Rachel Kempson. Jej rodzice przyjaźnili się z najwybitniejszymi brytyjskimi i światowymi aktorami, jak Vivien Leigh, Laurence Olivier, John Gielgud, Ralph Richardson, Peggy Ashcroft, Celia Johnson. Jej siostra to laureatka Oscara, wielokrotnie nominowana do tej nagrody Vanessa Redgrave. Jej szwagrem był reżyser „Przygód Toma Jonesa” (1963) Tony Richardson (właśnie w tym filmie debiutowała Lynn, grała tam też Rachel Kempson). Jej siostrzenice to świetne aktorki Natasha Richardsoni Joely Richardson.

Jest absolwentką London’s Central School. Debiutowała na scenie w „Śnie nocy letniej” w 1962 roku. Występowała w „Billy Liar”, a na West Endzie debiutowała rolą w „The Tulip Tree” z Celią Johnson. Przyjęła propozycję dołączenia do grupy National Theatre, gdzie pracowała z Olivierem, Noelem Cowardem, czy Franco Zeffirellim. Na ekranie debiutowała rolą Susan w obsypanych nagrodami „Przygodach Toma Jonesa” (1963) Tony Richardsona. Rola Georgy w „Georgy Girl” przyniosła jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu, nominację dla najbardziej obiecującej aktorki (także do Złotego Globu), nagrodę nowojorskich krytyków oraz nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Co ciekawe, w tym samym roku w tej samej kategorii nominowano jej starszą siostrę, Vanessę. Obie jednak przegrały z Elizabeth Taylor, nagrodzoną za Kto się boi Virginii Woolf?” (1966). W 1967 debiutowała na Broadwayu u boku Geraldine Page w „Black Comedy”. Zagrała też w „Urodzonych wczoraj” Garsona Kanina.

Na ekranie w „Początkującym żołnierzu” (1969) zagrała ponownie u boku matki. Z Jamesem Coburnem wystąpiła w „Przyrodnich braciach” w reżyserii Sidneya Lumeta, na podstawie sztuki Tennessee Williamsa. W 1972 roku znalazła się w obsadzie filmu Woody Allena „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać”. W obsadzie nie zabrakło też Anthony Quayle’a, czy Gene’a Wildera. W telewizyjnej wersji „Pygmaliona” (1973) zagrała Elizę Doolittle. Przez kolejne lata skupiła się na występach w telewizji. W 1980 zagrała w filmie „Niedzielni kochankowie” Gene’a Wildera. W 1983 zagrała w telewizyjnej ekranizacji „Antoniusza i Kleopatry” wg Szekspira z Timothy Daltonem w roli Marka Antoniusza (Dalton był przez lata nieformalnie związany z siostrą Lynn). Wystąpiła w znanym serialu „Napisała: Morderstwo” z Angelą Lansbury w roli głównej. Gościnnie jako ona sama pojawiła się w „Pomocy domowej” z Fran Drescher. W 1996 zagrała w świetnym filmie „Blask” z Geoffreyem Rushem oraz Johnem Gielgudem. W 1999 roku nominowano ją do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w „Bogach i potworach” (1998), ale nagrodę przyznano Judi Dench za rolę Elżbiety I w „Zakochanym Szekspirze” (1998). W 2004 zagrała w „Kinsey”, zaś w 2007 w „Rozważnych i romantycznych – Klubie miłośników Jane Austen”.

Prywatnie w 1967 Lynn poślubiła Johna Clarka, z którym ma syna Bena i dwie córki, Annabel i Kelly. Rozwiedli się jednak w 2000 roku. Ich córka Kelly zmieniła imię na Pema i w Norfolk służy jako buddyjska zakonnica. Lynn cierpiała na bulimię, a w ostatnich latach na raka piersi. Po wznowieniu nowotworu poddała się mastektomii w 2002 roku. Zmarła 2 maja 2010 roku.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>