Karolina Łachmacka

Lynn Fontanne

Lynn Fontanne
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna druga wielkiego wspaniałego duetu – małżeństwa, które do dziś uchodzi za największą teatralną parę wszech czasów w historii Ameryki. Ona i jej mąż, Alfred Lunt, otrzymali w 1970 roku specjalną n nagrodę Tony, ponadto miała też na koncie Emmy i nominację do Oscara, choć zagrała w zaledwie kilku filmach.

Była Brytyjką i nigdy nie odrzuciła obywatelstwa. Przyszła na świat 6.12.1887 roku. Zaczęła od roli Dulcy w farsie o tym samym tytule. Niebawem jej talent komediowy sprawił, że sztuki specjalnie dla niej pisali tacy klasycy, jak Noël Coward, S. N. Behrman czy Robert Sherwood. Mówi się, że to teatralny image Lynn Fontanne zainspirował późniejsze wspaniałe kreacje komediowe na ekranie takich pań, jak Claudette Colbert, Myrna Loy, czy Carole Lombard. W „Strange Interlude” Eugene’a O’Neilla świetnie poradziła sobie z główną rolą, ale na ekranie Ninę Leeds zagrała Norma Shearer.

W 1960 roku Lynn i Alfred Lunt przeszli na emeryturę. Co ciekawe, jak wiele sławnych postaci, Lynn Fontanne miała kompleksy na punkcie swego wieku. Nawet Alfred Lunt umarł myśląc, że jego żona jest od niego 5 lat młodsza, podczas gdy w rzeczywistości Lynn liczyła sobie 5 lat więcej niż jej równie sławny mąż. Do końca życia zaprzeczała swojej prawdziwej dacie urodzenia.

Fontanne i Lunt nie mieli dzieci. Przyjaźnili się m.in. z Helen Hayes, równie wielką aktorką teatru. W 1932 roku to ona wygrała Oscara, a Lynn musiała pocieszyć się nominacją. Fontanne miała jednak coś, czego pragnęła Helen (a raczej kogo) i nie udało jej się nigdy zdobyć – Alfreda Lunta. W swojej autobiografii pisze o tym Hayes, która zdaje się nigdy nie wybaczyła Luntowi, że ten wybrał Lynn, a nie ją.

Lynn Fontanne zmarła w sędziwym wieku 96 lat na zapalenie płuc. Jest pochowana obok Alfreda Lunta na Forest Home Cemetery w Milwaukee w stanie Wisconsin.

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>