Karolina Łachmacka

Lupita Tovar

Lupita Tovar
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się 27.07.1911 roku. Meksykańska aktorka, znana przede wszystkim z roli głównej w hiszpańskojęzycznej wersji „Drakuli” Universalu z 1931 roku. Film ten powstawał przy tych samych dekoracjach, co wersja wiodąca, anglojęzyczna, z Belą Lugosi, ale w nocy, z inną obsadą.

Lupita została odkryta przez amerykańskiego dokumentalistę, Roberta Flaherty, podczas gdy występowała w sztuce w swojej szkole w Meksyku. Po przyjeździe do Hollywood jej cały czas wypełniała nauka angielskiego, tańca, gry na gitarze i, oczywiście, aktorstwa. Była niezwykle sumienna i pracowała nad swoim meksykańskim akcentem. W ciągu kilku miesięcy zrobiła ogromny postęp – bardzo dużo czytała, ponadto oglądała dużo filmów dźwiękowych, zwracając dużą uwagę na akcent aktorów amerykańskich.

W 1930 ogłoszono, że Lupita ma zagrać główne role u boku Douglasa Fairbanksa, Sr., a także z innym znanym aktorem, Richardem Barthelmess. Niestety, pierwszy film odłożono w czasie i powstał kilkanaście lat później z Fairbanksem, Jr. w roli głównej oraz Marią Montez w roli, którą miała dostać Lupita. Obraz z Barthelmess powstał z Mary Astor jako Rositą, którą miała grać Lupita Tovar.

Lupita zagrała w pierwszym meksykańskim filmie dźwiękowym, „Santa”. Film okazał się takim przebojem, że wydrukowano znaczki z podobizną Lupity.

Aktorka w 1932 roku poznała producenta Paula Kohnera, który został jej mężem. Mają dwójkę dzieci. Biografię jej córki, Susan Kohner, możecie przeczytać na tej stronie. Susan wyrosła na piękną i bardzo zdolną aktorkę, która jest laureatką nominacji do Oscara. Susan zdecydowała się przerwać karierę po zamążpójściu. Jej dwóch synów także zajmuje się filmem, ich autorstwa są znane dziś komedie, jak choćby „Był sobie chłopiec” z Hugh Grantem.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>