Karolina Łachmacka

Lupe Velez

Lupe Velez
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Pierwsza latynoska gwiazda z karierą w Hollywood. Może gdyby nie jej tragiczny życiorys, imię Lupe Velez dziś pamiętałoby więcej z nas?

Urodziła się 18 lipca 1908 roku w meksykańskim San Luis Potosi jako María Guadalupe Villalobos Vélez. Jako że jej ojciec nie życzył sobie, by używała jego nazwiska w karierze scenicznej, przejęła nazwisko matki. Była uczennicą przyklasztornej szkoły w Teksasie, a po jej ukończeniu została asystentką sprzedawcy w sklepie. Brała lekcje tańca i w 1924 zatańczyła po raz pierwszy, w Teatro Principal. W tym samym roku przeniosła się do Kalifornii. Jako pierwszy szansę w filmie dał jej Hal Roach.

Pierwszy film pełnometrażowy w karierze Lupe to „The Gaucho” (1927), gdzie grał Douglas Fairbanks. Rok później Lupe znalazła się wśród trzynastu WAMPAS Baby Stars. Ze względu na urodę, wczesne filmy Lupe to jej role cudzoziemek, głównie latynosek.

Lupe szybko znalazła swój styl i możliwości ukazania talentu. Okazało się, że świetnie radzi sobie w komedii, a w szybkich wymianach dialogów jest po prostu rewelacyjna. Warto tu wspomnieć o jej roli w filmie Flipa i Flapa „Tu rządzi humor” oraz wraz z Jimmy’ym Durante w „Palooka” (oba filmy powstały w 1934 roku).

Aktorka dobiegała trzydziestki, a mimo to nie udało jej się zostać gwiazdą. Rozczarowana, wyruszyła do Nowego Jorku i tam zagrała w „You Never Know”, na Broadwayu. Niestety nie był to sukces, więc postanowiła wrócić do filmu. RKO obsadziło ją w komedii klasy B pt. „Dziewczyna z Meksyku” (1939). Film bardzo spodobał się publiczności, więc nakręcono sequel – „Mexican Spitfire” (1940). Lupe zaprezentowała tam swój wielki talent komediowy, łącząc humor postaci z typowym latynoskim temperamentem. Lupe cieszyła się wielkim uznaniem wśród innych cudzoziemców i cieszyła się, że może w pewien sposób promować swoją ojczyznę.

Lupe, jak to temperamentna kobieta, była bardzo kochliwa. Miała mnóstwo romansów i w każdy bardzo się angażowała emocjonalnie. Na początku swojej drogi w Hollywood poznała Gary Coopera, dwudziestokilkuletniego wówczas początkującego aktora. Uwielbiali się, a Lupe bez ogródek rozpowiadała, że Gary jest cudownym kochankiem i „ma najdłuższego w mieście”. Zakochani chcieli się pobrać, lecz matka Gary’ego nie widziała w roli swojej synowej „jakiejś tam Meksykanki wątpliwego pochodzenia” (matka Lupe była ponoć prostytutką). Rozstanie to złamało Lupe serce i śmiało można powiedzieć, że Cooper był miłością jej życia. Bolało ją nie tylko to, że odrzucono ją ze względu na pochodzenie, na co przecież nie miała wpływu i co nie było powodem do żadnego wstydu, ale także brak zdecydowania ukochanego. Gary posłuchał mamusi bez mrugnięcia okiem.

Lupe była raz zamężna. Jej mężem był znany z roli Tarzana, mistrz olimpijski w pływaniu, Johnny Weissmuller. Burzliwy związek zakończył się rozwodem w 1938 roku.

Lupe wróciła na pewien czas do ojczyzny, gdzie zagrała tytułową rolę w ekranizacji powieści Emila Zoli, „Nanie”. Film zyskał świetne recenzje.

Na początku lat 40. Lupe związała się z żonatym aktorem Haraldem Mareschem. W 1944 roku zaszła z nim w ciążę. Mężczyzna nie chciał opuścić żony i dał do zrozumienia, że cała sprawa go nie obchodzi i nie dotyczy. Lupe nie chciała usunąć ciąży, gdyż była głęboko wierzącą katoliczką. Dlatego postanowiła popełnić samobójstwo. Ponoć tuż przed tym zjadła kolację z przyjaciółką. Gdy została sama, założyła piękną suknię i po modlitwie zażyła środki, po których miała się już nie obudzić. Napisała list pożegnalny, a w nim prośbę o przebaczenie dodając, że woli umrzeć i zabrać ze sobą swoje dziecko, niż urodzić je i narazić na upokorzenie – jako bękarta. Wbrew zamiarom tabletki wywołały wymioty. Lupe pobiegła do toalety. Według niektórych utopiła się w klozecie, inni podają, że uderzyła się głową o sedes, jeszcze inni, że zadusiła się własnymi wymiocinami. Miała 36 lat.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>