Karolina Łachmacka

Lizabeth Scott

Lizabeth Scott
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, znana przede wszystkim z produkcji z gatunku film noir. Urodziła się 29.09.1922 roku. Jej osoba została wykreowana jako swoista odpowiedź na Lauren Bacall. Pewne podobieństwo można dostrzec na zdjęciach, ale najlepiej obejrzeć jakiś film z Lizabeth, co niestety łatwe nie jest (najbardziej dostępna jest chyba „Dziwna miłość Marthy Ivers”, 1946, którą to gorąco polecam). W moim odczuciu podobieństwo jest duże.

Jej prawdziwe nazwisko to Emma Matzo. Jej katoliccy rodzice byli słowackimi imigrantami. Po skończeniu szkoły średniej wyjechała do Nowego Jorku, gdzie ukończyła Alvienne School of Drama. Pracowała w letnim teatrze objazdowym kiedy zaproponowano jej rolę Sabiny w „The Skin of Our Teeth” Thorntona Wildera, w zastępstwie pierwszej damy amerykańskiego teatru, Tallulah Bankhead. Niemniej Lizabeth nigdy nie zastąpiła Bankhead. Zamiast niej zatrudniono bardziej doświadczoną, gwiazdę Miriam Hopkins. Niebawem i ją zastąpić miała Gladys George, ale to okazało się niemożliwe, i to wtedy Lizabeth zagrała Sabinę. Zauważył ją Hal B. Wallis i chciał się spotkać. Niespodziewanie w domu zastała propozycję występów w Bostonie w roli Sabiny. Przeprosiła Wallisa i wyjechała.

Tymczasem fotografię Lizabeth w „Harper’s Bazaar” zobaczył Charles Feldman i zaproponował, że będzie jej agentem. Przeszła próbne zdjęcia u Warnerów, gdzie spotkała wreszcie Wallisa, który zabrał ją do Paramount, gdzie się przeniósł. Zadebiutowała w filmie u boku Roberta Cummingsa pt. „You Came Along” (1945).

Lizabeth stała się najpopularniejszą aktorką grającą w film noir. Występ w „Dziwnej miłości Marthy Ivers” (1946) przyniósł jej jeszcze większy rozgłos. Wielokrotnie porównywana z Lauren Bacall, wstąpiła z jej mężem, Humphreyem Bogartem, w filmie „Śmiertelne porachunki” (1947). Ostatni raz pojawiła się w filmie w 1972 roku w wieku 50 lat.

Skandal wywołał artykuł prasowy sugerujący, że Lizabeth jest skrycie lesbijką. Aktorka pozwała magazyn, jednak po pewnym czasie zrezygnowała.

Zmarła 31 stycznia 2015 roku.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>