Karolina Łachmacka

Linda Darnell

Linda Darnell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najpiękniejszych amerykańskich aktorek. Urodziła się jako Monetta Eloyse Darnell w Dallas w Teksasie 16.10.1923 roku. Była jednym z pięciorga dzieci w rodzinie. W wieku 11 lat była już modelką, a dwa lata później występowała w teatrze. Wypatrzona przez poszukiwacza talentów została odesłana do domu gdy odkryto, że jest młodsza, niż powiedziała.

Już w 1939 Linda wróciła do Hollywood. Zagrała w „Krwi na piasku” (1941), „Hangover Square” (1945), „Mieście bezprawia” (1946). Wiele kontrowersji wzbudziło obsadzenie Darnell w roli Maryi Dziewicy w „Pieśni o Bernadette” (1943) z oscarową rolą Jennifer Jones, gdyż aktorką uważano za ‚rozwiązłą’. W 1947 zdobyła tytułową rolę w „Forever Amber”, na motywach powieści o tym samym tytule, która wówczas uchodziła za niemoralną.

Na potrzeby filmu Linda przefarbowała włosy na blond. Jest to jedyny film, w którym aktorka pojawia się nie jako seksowna brunetka, co było jej znakiem firmowym. Twórcy chcieli ‚wywindować’ film za pomocą porównania go to kolejnego „Przeminęło z wiatrem”. Amber, tak jak Scarlett O’Hara, jest uwodzicielką i dzięki swojemu czarowi osiąga zamierzone cele w XVII-wiecznej rzeczywistości. Rozpuszczono też plotkę, że poszukiwania aktorki do głównej roli były tak emocjonujące, jak te przed kilkoma laty, gdy wybrano Vivien Leigh. Promocja nie przyniosła wymarzonego rezultatu.

Lindzie udało się zdobyć uznanie jako aktorka dzięki roli Daphne de Carter w „Unfaithfully yours” u boku Rexa Harrisona, a także „Liście do trzech żon” (1949). Za tę ostatnią zdobyła najlepsze recenzje w jej karierze i wróżono, że jest pewną kandydatką do Oscara. Nominacji jednak nie otrzymała. To wtedy jej kariera zwolniła. Sama Linda wpadła w alkoholizm i znacznie przytyła, co wcale nie pomogło w odwróceniu nieszczęśliwej karty.

Linda Darnell miała trzech mężów. Pierwszy to J. Peverell Marley, kamerzysta (1943-1952). Adoptowali oni dziewczynkę, Charlotte Mildred ‚Lolę’ Marley, jedyne dziecko aktorki. Dwaj pozostali małżonkowie to dziedzic browarowy Philip Leibmann (1954-1955) oraz pilot Merle Roy Robertson (1957-1963).

Ostatnia praca Darnell to teatr. Kilka tygodni później 41-letnia Linda zginęła w pożarze we własnym domu. Oficjalnie mówi się, że oglądając własny film, „Star Dust”, Linda zasnęła z papierosem w dłoni. Jednak jeden z jej biografów twierdzi, że to nieprawda, a Linda zmarła na wskutek oparzeń tuż po tym, jak pobiegła w płomienie, by ratować dziecko przyjaciół nie wiedząc, że to już zdążyło uciec.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>