Karolina Łachmacka

Lina Basquette

Lina Basquette
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Znana bardziej z burzliwego życia prywatnego niż dokonań aktorskich, pozostaje mimo wszystko ciekawą i godną uwagi postacią.

Lina urodziła się jako Lena Copeland Baskette w kalifornijskim San Mateo 19 kwietnia 1907 roku. Jej rodzice nazywali się Frank Baskette i Gladys Rosenberg Baskette. Tańczyła od małego i już jako ośmiolatka zwróciła uwagę agenta Universal Pictures – studio zatrudniło ją za 50 dolarów tygodniowo.

W filmie zaczęła pracować bardzo wcześnie, mając 9 lat. Jej pierwszy film to „What Can Love Do”. W 1916 roku zmarł ojciec Liny I jej matka wyszła ponownie za mąż. Niebawem na świecie pojawiła się jej przyrodnia siostra, która jako Marge Champion zrobiła karierę tancerki. Matka załatwiła Linie pracę w rewii Ziegfelda. Jej taniec spodobał się samej Annie Pavlovej, która zaproponowała opiekę nad dziewczyną i jej karierą. Gladys odmówiła, ponieważ miała nadzieję na karierę córki w przemyśle filmowym.

W 1929 roku 22-letnia Lina współpracowała z najlepszymi reżyserami, jak autor monumentalnych obrazów Cecil B. DeMille („The Godless Girl”) oraz wciąż początkujący Frank Capra („Młoda generacja”). W filmie DeMille’a grała bezbożną Judith, a w jednej ze scen postać traciła brwi i rzęsy. Reżyser stwierdził, że chce realizmu i brwi i rzęsy Liny zgolono naprawdę. Rzęsy odrosły, ale brwi nie.

Prywatnie Lina prowadziła dosyć skandalizujący tryb życia i często pojawiała się jako bohaterkach artykułów bulwarowej prasy. Ponoć był zamężna aż dziewięciokrotnie. Dwa razy owdowiała, siedem razy się rozwiodła. 4 lipca 1925 roku Lina wyszła za jednego z prominentnych producentów, „ojców” Warner Bros., Sama Warnera. Ponoć to ona zasugerowała, by to Al. Johnson zagrał w „Śpiewaku jazzbandu”. Niestety, Sam zmarł na dzień przed premierą filmu, który zrewolucjonizował kinematografię. Po śmierci Sama stoczyła batalię z teściami o jego majątek, a przede wszystkim o prawa do opieki nad córką, Litą. Po przegranej w sądzie nie widziała Lity przez kolejne 30 lat. Ta porażka doprowadziła do jej pierwszej próby samobójczej.

Aktorka próbowała odbudować swoje życie prywatne. W krótkim czasie ponownie wyszła za mąż i rozwiodła się, potem znów zmieniła stan cywilny, lecz owdowiała po paru miesiącach. Lina zaczęła spotykać się z byłym bokserem, Jackiem Dempsey. Ich związek, a szczególnie rozstanie, szeroko komentowała prasa. Lina znów próbowała popełnić samobójstwo. W ramach pocieszenia wyszła w 1931 za… byłego trenera Dempseya, Theodore’a Hayesa. Lina była zszokowana, gdy dowiedziała się, że Hayes przed ślubem nie zdążył rozwieść się z poprzednią małżonką. Pobrali się ponownie w 1933 roku, urodziła syna Edwarda Alvina w 1934, i znów rozwiodła się rok później.

Jej kariera chyliła się ku upadkowi, zdegradowano ją do małych ról, często nie wymieniano jej w napisach. W 1943 roku oskarżyła żołnierza o gwałt. Zajęła się hodowlą psów. Lina kochała te zwierzęta nad życie, była sędzia kynologicznym podczas wystaw psów.

Niesławę przyniosła jej znajomość z Adolfem Hitlerem, którego była ulubioną aktorką. Miała powiedzieć: „Gdyby tak od niego nie śmierdziało, może bym zmieniła bieg historii…”.

Aktorka przez większość życia podróżowała opowiadając o swojej karierze i życiu. Napisała też autobiografię. Zmarła 30 września 1994 w Wheeling w Południowej Virginii na raka.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>