Karolina Łachmacka

Lillian Gish

Lillian Gish
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Lillian Diana de Guiche na świat przyszła 14 października 1893 roku w Springfield w stanie Ohio. Jej ojciec był nałogowym alkoholikiem, którego nałóg przysparzał rodzinie samych zmartwień. Dlatego matka Lillian i jej dwie córki grały w lokalnych produkcjach. Lillian zadebiutowała mając 6 lat. W 1912 roku poznała sławnego reżysera, D.W. Griffitha. Obsadził ją w jej pierwszym filmie, „An Unseen Enemy”. W samym 1912 roku zagrała w jego dwunastu filmach. Lillian stała się jedną z najbardziej znanych aktorek w Stanach Zjednoczonych, dorównując sławą samej Mary Pickford. W 1915 roku zagrała w wielkim dziele Griffitha, „Narodzinach narodu”.

Pojawiła się także w innym znanym jego filmie, „Nietolerancji”. Mimo udziału w mniejszej ilości produkcji, Lillian miała swoje stałe miejsce w świecie filmu. Grała w teatrze, ciesząc się powodzeniem wśród krytyki i publiczności. W 1933 pojawiła się w „His Double Life” i na 10 lat zniknęła ze świata filmu. W 1946 roku zagrała w „Pojedynku w słońcu”, zdobywając nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W 1955 roku wystąpiła w reżyserowanym przez Charlesa Laughtona filmie Noc myśliwego. Przez szereg lat sporadycznie pojawiała się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Ostatni film pełnometrażowy z jej udziałem to „Sierpniowe wieloryby” z Bette Davis. Lillian zmarła 27 lutego 1993 roku w wieku 99 lat.

(Visited 43 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>