Karolina Łachmacka

Lilli Palmer

Lilli Palmer
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Niemiecka aktorka o karierze międzynarodowej. Przyszła na świat 24 maja 1914 roku w Poznaniu, który wówczas, pod zaborem niemieckim, nosił nazwę Possen. Swoje nazwisko, którego używała jako pseudonimu, zaczerpnęła od jednej ze swoich najbardziej ulubionych aktorek. Urodziła się jako jedna z trzech córek Niemca żydowskiego pochodzenia, chirurga oraz austriackiej Żydówki, aktorki. Aktorstwa uczono ją w Berlinie. Wyjechała w 1933 roku do Paryża, tuż po tym, jak Niemcy znalazły się pod władaniem nazistów. Występowała w kabaretach, gdzie wypatrzył ją agent wyłapujący talenty, pochodzący z Wielkiej Brytanii. Zadebiutowała rolą w „Crime Unlimited” (1935) i grała w filmach brytyjskich przez kolejną dekadę.

W 1943 Lilli poślubiła brytyjskiego gwiazdora Rexa Harrisona. Dwa lata później podążyła za nim do Hollywood. Sama podpisała kontrkat z Warner Bros. Zagrała w „W tajnej misji” (1945) czy „Ostatniej rundzie” (1947). Występowała też na deskach teatru, a w 1951 prowadziła własny program telewizyjny. Razem z mężem wystąpiła w docenionej na Broadwayu inscenizacji „Bell, Book and Candle”. Zagrała główną rolę w „The Four Poster” (1952). Pięć lat później rozwiodła się z Rexem Harrisonem, który poślubił aktorkę Kay Kendall. W 1944 przyszedł na świat ich syn, Rex Carey Alfred Harrison, powieścio- i dramatopisarz. Lilli grała główne i drugoplanowe role w USA i w innych krajach.

W 1958 roku poślubiła Carlosa Thompsona, argentyńskiego aktora. To on był miłością jej życia i to z nim dożyła ostatnich swych chwili. Lilli miała także talent pisarski. W 1975 wydano jej wspomnienia pt. „Change Lobsters and Dance”, u nas dostępne pod dość banalnym tytułem „Lilli Palmer wspomina”. Napisała też powieść, „The Red Raven” (1978).

Zmarła w wieku 71 lat na raka w Los Angeles. Pochowano ją na Forest Lawn Memorial Park w Glendale w Kalifornii.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>