Karolina Łachmacka

Lilian Harvey

Lilian Harvey
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodzona w Wielkiej Brytanii, 19.01.1906 roku, gwiazda filmu niemieckiego, a także piosenkarka.

Jej matka była Brytyjką, a ojciec – niemieckim biznesmenem. Kiedy rozpętała się I wojna światowa, rodzina mieszkała w Magdeburgu i nie była w stanie wrócić na Wyspy Brytyjskie, dlatego Lilian posłano do Szwajcarii, gdzie mieszkała z ciotką. Po ukończeniu szkoły w 1923 roku postanowiła zostać artystką i studiowała śpiew i taniec w Berlin State Opera.

Pierwszą rolą Lilian, zagraną w 1924 roku, była żydowska dziewczyna Ruth w „Der Fluch” Roberta Landa. Rok później otrzymała swoją pierwszą główną rolę w „Leidenschaft”. Kiedy filmy nie były już nieme, Lilian udało się odnaleźć w erze kina dźwiękowego, bo wcześniej uczyła się wokalistyki. Jej pierwszy film z Willy Fritschem to „Zuzanna” (1926). Stali się nierozłączną, wymarzoną filmową parą Niemiec początku lat 30. i zagrali wspólnie łącznie w 11 filmach. W filmie „Kongres tańczy” (1931) Lilian zaśpiewała piosenkę „Das gibt’s nur einmal”, która stała się wielkim przebojem. Jej filmy zyskały sympatyków w Wielkiej Brytanii i Francji. 20th Century Fox zaprosiło Lilian do Hollywood, gdzie nakręciła 4 filmy, jednak żaden z nich nie powtórzył sukcesów, jakie odnosiła w kinie niemieckim. W 1935 roku wróciła do Niemiec.

Osoba aktorki stała się obiektem zainteresowania Gestapo, bo hitlerowcy odkryli, że Lilian nie przestała spotykać się ze swoimi przyjaciółmi żydowskiego pochodzenia. Mimo to zagrała w kilku filmach niemieckiej wytwórni UFA. Kiedy jednak pomogła choreografowi żydowskiego pochodzenia przedostać się do neutralnej Szwajcarii, Gestapo nie zamierzało jej tego darować. Po przesłuchaniu zdecydowała się opuścić Niemcy. Uciekając z kraju, który był ojczyzną jej ojca i jej samej także, straciła wiele pieniędzy – majątek Lilian stanowiły m.in. różne nieruchomości, który skonfiskowało Gestapo. Wyjechała do południowej części Francji, gdzie zagrała w kilku filmach, ale po nadejściu wojsk hitlerowców, Lilian wyjechała ponownie do Hollywood. Ponieważ śladami innych gwiazd zabawiała żołnierzy, w tym wypadku francuskich, czyli wrogów III Rzeszy, nazistowskie Niemcy odebrały jej obywatelstwo w 1943 roku.

Po wojnie Lilian powróciła do Paryża. W kolejnych latach występowała jako piosenkarka na koncertach w Egipcie i Skandynawii. W 1949 wróciła do Niemiec i tam występowała na scenie. W latach 1953-1957 Lilian była żoną duńskiego menedżera teatralnego, Hartvig Valeur-Larsena.

Aktorka zmarła 27 lipca 1968 roku na żółtaczkę. Miała 62 lata. Jest pochowana na cmentarzu Robiac w Antibes.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>