Karolina Łachmacka

Lili Damita

Lili Damita
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka o karierze międzynarodowej, znana głównie ze swojej urody i burzliwego małżeństwa z Errolem Flynnem.

Liliane Marie-Madeleine Carré przyszła na świat we francuskim Blaye 10.07.1904 roku. Uczyła się w klasztorach i szkołach baletowych w różnych europejskich krajach, takich jak Francja, Hiszpania i Portugalia. W wieku 14 lat została zaangażowana do opery paryskiej.

Zanim skończyła 16 lat, występowała w popularnych rewiach, takich jak ta w paryskim kasynie. Pracowała też jako fotomodelka. Z wygranie konkursu piękności w 1921 roku zaoferowano jej rolę w filmie. Wystąpiła w kilku francuskich niemych produkcjach. Pierwszą główną rolę zagrała w „Das Spielzeug von Paris” w reżyserii Michaela Curtiza. Curtiz obsadził ją też w „Dorożce nr 13″ i „Drodze do szczęśliwości” (oba z 1926 roku). Damita została drugą żoną reżysera, jednak małżeństwo rozpadło się bardzo szybko, gdyż w niecały rok po jego zawarciu węgierski twórca wyjechał na podbój Hollywood. Lili została, by grać u takich niemieckich reżyserów, jak Robert Wiene, Ernst Pabst, a także Graham Cutts.

W 1928 do Hollywood zaprosił ją sam Samuel Goldwyn. Tam jej debiutem było „The Rescue” (1929). Pracowała w różnych studiach, z takimi gwiazdami, jak Gary Cooper, Maurice Chevalier, Laurence Olivier, Cary Grant czy James Cagney.

W 1935 roku Lili poślubiła młodszego od siebie o 5 lat nieznanego wówczas prawie nikomu Australijczyka, Errola Flynna. W tym samym roku Flynn wystąpił w Kapitanie Blood” i stał się czołową gwiazdą Warnerów. Co ciekawe, większość najlepszych filmów z udziałem Flynna, no i tych najlepiej znanych, reżyserował nie kto inny, jak pierwszy mąż Lili – Michael Curtiz. W 1941 Lili urodziła swoje jedyne dziecko, syna Seana Flynna. Dla dobra małżeństwa Damita zrezygnowała z kariery. Rozwód miał miejsce w 1942. Ostatnie małżeństwo, zawarte w 1962, rozpadło się po 21 latach.

Sean Flynn, syn Lili i Errola Flynna, był fotografem, pracującym „na własny rachunek”. W czasie wojny w Wietnamie podpisał kontrakt z magazynem „Time” i wraz z Daną Stone’em wyruszyli do Wietnamu. Tam zaginęli 6 kwietnia 1970 roku. Choć Lili zainwestowała fortunę w poszukiwania jedynaka, nigdy go nie odnaleziono i w 1984 uznano za legalnie zmarłego.

Lili zmarła na Alzheimera w Palm Beach. Pochowano ją na Oakland Cemetery w Fort Dodge, Iowa. Miała 89 lat.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>