Karolina Łachmacka

Lila Lee

Lila Lee
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda wczesnego kina niemego. Przyszła na świat 25.07.1901 roku. Jej rodzice byli średniej klasy niemieckimi imigrantami. Jeszcze kiedy ich córka była dość mała, przenieśli się do Nowego Jorku. Szukając hobby dla swojej córki, zapisali ją do rewii dla dzieci, gdzie występowała pod kierownictwem Gusa Edwardsa. Mała dziewczynka bardzo podobała się publiczności. To wtedy przylgnął do niej pseudonim „Cuddles”; nazywano ją tak przez całe lata. Jej praca na scenie cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że rodzice postanowili poszerzać umiejętności swojej słodkiej pociechy.

W 1918 roku Lila została wybrana przez samego Jesse Lasky’ego i podpisała kontrakt z Famous Players-Lasky Corporation, które potem przekształcono w Paramount Pictures. Już jej debiut w „The Cruise of the Make-Believes” spowodował wielkie zainteresowanie osobą 17-latki, wówczas więc Lasky wpadł na pomoc, by uruchomić wielką kampanię promującą osobę młodziutkiej aktorki. Niebawem stała się wielką gwiazdą, występując z Glorią Swanson, Conradem Nagelem, Rudolphem Valentino, czy Wallace’a Reeda. W „Krwi i piasku” wystąpiła z Valentino i Nitą Naldi. Aktorka wygrała pierwszą edycję WAMPAS Baby Stars. Przez lata 20. cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i krytyków.

Była zamężna trzykrotnie, w tym z Jamesem Kirkwoodem. Z tym aktorem miała syna, Jamesa Kirkwooda, jr., znanego dramatopisarza i scenarzystę. Jak wiele innych gwiazd, przepadła z nadejściem kina dźwiękowego.

Aktorka zmarła na wylew w wieku 72 lat.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>