Leslie Caron | Kinetoskop - recenzje, artykuły filmowe
 Karolina Łachmacka

Leslie Caron

Leslie Caron
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara. Zdobywczyni Złotego Globu, dwóch nagród BAFTA, Emmy. Także tancerka. W latach 50. była jedną z najpopularniejszych aktorek musicalowych. Jej ojciec był francuskim chemikiem, matka, Margaret Petit – amerykańską tancerką. To ona przygotowywała córkę do profesjonalnej kariery od najmłodszych lat dzieciństwa.

Urodziła się 1.07.1931 roku. Rozpoczynała swoją karierę w balecie. To tam, w paryskim przedstawieniu, zauważył ją hollywoodzki gwiazdor, mistrz tańca Gene Kelly. Gene wybrał Leslie do głównej roli w „Amerykaninie w Paryżu” (1951) w reżyserii Vincente Minnelli’ego. Film zdobył kilka Oscarów, w tym tego najważniejszego – dla najlepszego filmu roku.

W 1953 Leslie zagrała w „Lili” otrzymując pierwszą nominację do Oscara. Kolejne role to Ella w „Szklanym pantofelku” (1955) oraz tytułowa w „Gigi” (1958), kolejny raz w reżyserii Minnelli’ego. Kilka lat wcześniej w teatrze rolę tę grała Audrey Hepburn, jednak nie wyraziła zainteresowania braniem udziału w ekranizacji sztuki Colette. „Gaby” (1956) to kolejna ekranizacja sztuki Roberta Sherwooda „Most Waterloo”. Ponad 15 lat wcześniej rolę smutnej dziewczyny, która z konieczności zostaje prostytutką, zagrała Vivien Leigh. Leslie tańczyła też z innym wielkim tańczącym aktorem, Fredem Astaire, w „Tajemniczym opiekunie” (1955).

Leslie zaprezentowała talent dramatyczny w roli Jennifer Dubedat w „Lekarzu na rozdrożu” (1958) – ekranizacji sztuki George’a Bernarda Shawa. Główną rolę grał Dirk Bogarde. Inna wspaniała rola Leslie, wcale nie powiązana z gatunkiem musicalowym, to Pokój w kształcie L” (1962). W tym brytyjskim filmie Leslie zagrała Jane, kobietę, która planuje usunąć ciążę. Jej wspaniała kreacja została uhonorowana Złotym Globem i nominacją do Oscara.

W 1977 roku Leslie zagrała Ałłę Nazimovą w biograficznym filmie „Valentino”. Przez lata pozostaje aktywna w zawodzie, choć nie tak bardzo intensywnie, jak niegdyś. W 2000 roku zagrała Madame Audel w „Czekoladzie” Lasse Hallströma, a trzy lata później w „Rozwodzie po francusku” (2003) z Kate Hudson i Naomi Watts.

Po raz pierwszy wyszła za mąż za George’em Hormelem II, wnukiem założyciela koncernu produkującego mielonkę. Rozwiedli się w 1954. Z drugim małżonkiem, Peterem Hallem, ma syna i córkę. W 1961 roku zdradziła go z hollywoodzkim uwodzicielem Warrenem Beatty. W czasie rozprawy rozwodowej uznano go za współwinnego rozpadu małżeństwa i obciążono kosztami sądowymi. W 1969 poślubiła producenta Michaela Laughlina, ale po 11 latach rozwiedli się. Jej czwarty mąż to Paul Magwood, z którym mieszkała od 2003 roku w Wisconsin, ale i ten związek się zakończył.

Wśród jej kochanków są: Peter Lawford (na początku lat 60.), Frank Sinatra (połowa lat 60.), Jean-Pierre Petrolacci (w latach 80.) czy Robert Wolders (ostatni mąż Merle Oberon i ostatni mężczyzna w życiu Audrey Hepburn).

Leslie prowadzi dom z pokojami gościnnymi „Auberge La Lucarne aux Chouettes” (tłum. „oberża pod sowim gniazdem”) typu ‚bed & breakfast” w Villeneuve-sur-Yonne, ok. 100 km na południe od Paryża.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>