Karolina Łachmacka

Leslie Caron

Leslie Caron
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara. Zdobywczyni Złotego Globu, dwóch nagród BAFTA, Emmy. Także tancerka. W latach 50. była jedną z najpopularniejszych aktorek musicalowych. Jej ojciec był francuskim chemikiem, matka, Margaret Petit – amerykańską tancerką. To ona przygotowywała córkę do profesjonalnej kariery od najmłodszych lat dzieciństwa.

Urodziła się 1.07.1931 roku. Rozpoczynała swoją karierę w balecie. To tam, w paryskim przedstawieniu, zauważył ją hollywoodzki gwiazdor, mistrz tańca Gene Kelly. Gene wybrał Leslie do głównej roli w „Amerykaninie w Paryżu” (1951) w reżyserii Vincente Minnelli’ego. Film zdobył kilka Oscarów, w tym tego najważniejszego – dla najlepszego filmu roku.

W 1953 Leslie zagrała w „Lili” otrzymując pierwszą nominację do Oscara. Kolejne role to Ella w „Szklanym pantofelku” (1955) oraz tytułowa w „Gigi” (1958), kolejny raz w reżyserii Minnelli’ego. Kilka lat wcześniej w teatrze rolę tę grała Audrey Hepburn, jednak nie wyraziła zainteresowania braniem udziału w ekranizacji sztuki Colette. „Gaby” (1956) to kolejna ekranizacja sztuki Roberta Sherwooda „Most Waterloo”. Ponad 15 lat wcześniej rolę smutnej dziewczyny, która z konieczności zostaje prostytutką, zagrała Vivien Leigh. Leslie tańczyła też z innym wielkim tańczącym aktorem, Fredem Astaire, w „Tajemniczym opiekunie” (1955).

Leslie zaprezentowała talent dramatyczny w roli Jennifer Dubedat w „Lekarzu na rozdrożu” (1958) – ekranizacji sztuki George’a Bernarda Shawa. Główną rolę grał Dirk Bogarde. Inna wspaniała rola Leslie, wcale nie powiązana z gatunkiem musicalowym, to Pokój w kształcie L” (1962). W tym brytyjskim filmie Leslie zagrała Jane, kobietę, która planuje usunąć ciążę. Jej wspaniała kreacja została uhonorowana Złotym Globem i nominacją do Oscara.

W 1977 roku Leslie zagrała Ałłę Nazimovą w biograficznym filmie „Valentino”. Przez lata pozostaje aktywna w zawodzie, choć nie tak bardzo intensywnie, jak niegdyś. W 2000 roku zagrała Madame Audel w „Czekoladzie” Lasse Hallströma, a trzy lata później w „Rozwodzie po francusku” (2003) z Kate Hudson i Naomi Watts.

Po raz pierwszy wyszła za mąż za George’em Hormelem II, wnukiem założyciela koncernu produkującego mielonkę. Rozwiedli się w 1954. Z drugim małżonkiem, Peterem Hallem, ma syna i córkę. W 1961 roku zdradziła go z hollywoodzkim uwodzicielem Warrenem Beatty. W czasie rozprawy rozwodowej uznano go za współwinnego rozpadu małżeństwa i obciążono kosztami sądowymi. W 1969 poślubiła producenta Michaela Laughlina, ale po 11 latach rozwiedli się. Jej czwarty mąż to Paul Magwood, z którym mieszkała od 2003 roku w Wisconsin, ale i ten związek się zakończył.

Wśród jej kochanków są: Peter Lawford (na początku lat 60.), Frank Sinatra (połowa lat 60.), Jean-Pierre Petrolacci (w latach 80.) czy Robert Wolders (ostatni mąż Merle Oberon i ostatni mężczyzna w życiu Audrey Hepburn).

Leslie prowadzi dom z pokojami gościnnymi „Auberge La Lucarne aux Chouettes” (tłum. „oberża pod sowim gniazdem”) typu ‚bed & breakfast” w Villeneuve-sur-Yonne, ok. 100 km na południe od Paryża.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>