Karolina Łachmacka

Lee Remick

Lee Remick
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, nominowana do Oscara i Tony. Gwiazda małego i dużego ekranu. Najlepiej znana z filmów „Anatomia morderstwa” (1959) Otto Premingera, „Dni wina i róż” (1962) Blake’a Edwardsa oraz „Omena” – klasycznego horroru, gdzie zagrała matkę dziecka, które okazuje się być dzieckiem szatana, i żonę Gregory’ego Pecka.

Urodziła się 14 grudnia 1935 roku w Quincy w stanie Massachusetts w rodzinie Francisa Edwina Remicka i Margaret Patricii Waldo. Uczęszczała do Swaboda School of Dance, a aktorstwa uczyła się w Actors Studio, debiutując na Broadwayu w wieku niespełna 18 lat w „Be Your Age”.

Zadebiutowała u samego Elii Kazana w „Twarzy w tłumie” (1957). Film kręcono w Arkansas. Po raz pierwszy zdobyła wielkie uznanie dzięki roli u boku Jimmy’ego Stewarta w „Anatomii morderstwa” (1959). W 1962 roku zagrała alkoholiczkę, żonę Jacka Lemmona w „Dniach wina i róż” w reżyserii Blake’a Edwardsa. Za tę rolę nominowana ją do Oscara i Złotego Globu.

W latach 60. odnosiła sukcesy także na scenie. Za rolę w „Doczekać zmroku” otrzymała nominację do Tony. W 1967 roku rolę tę zagrała w filmie o tym samym tytule Audrey Hepburn, otrzymując za nią nominację do Oscara. Grała też w telewizji, otrzymując aż siedem nominacji do Emmy.

Z pierwszym mężem, Billem Colleranem, producentem telewizyjnym, ma syna i córkę. Z drugim mężem, brytyjskim producentem Williamem ‚Kipem’ Gowansem, była aż do swojej śmierci. Miała też przelotny romans z Frankiem Sinatrą.

Lee zmarła w 1991 roku w wieku zaledwie 55 lat w Los Angeles w Kalifornii na raka wątroby i nerek.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>