Karolina Łachmacka

Lee Grant

Lee Grant
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, a także reżyserka filmowa. Laureatka Oscara, nominowana do Złotego Globu, nagrodzona nagrodą aktorską na festiwalu w Cannes.

Urodziła się jako Lyova Haskell Rosenthal, 31.10.1927 roku,  córka żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej. Jej pseudonim artystyczny to połączenie nazwisk dwóch generałów wojsk amerykańskich. Już w wieku 4 lat Lee tańczyła w balecie New York Metropolitan Opera. W dzieciństwie pobierała nauki tańca i aktorstwa.

Jako nastolatka zabłysła na Broadwayu dzięki roli drobnej sklepowej złodziejki w „Detektywistycznej opowieści”. Debiutowała na ekranie powtórzeniem tej roli w filmowej wersji sztuki, obok Kirka Douglasa i Eleanor Parker, otrzymując pierwszą w karierze nominację do Oscara i nagrodę aktorską na festiwalu w Cannes. Kiedy rozpętała się burza wobec niesławnej komisji badającej „działalność antyamerykańską” wśród ludzi show biznesu, wezwaną ją, by zeznawała przeciwko swojemu ówczesnemu mężowi, Arnoldowi Manoffowi, ojcowi jej córki Dinah. Lee honorowo odmówiła, dlatego wpisano ją na tzw. „czarną listę”, co uniemożliwiło jej przez długi czas pracę na ekranie. W tym czasie pracowała w teatrze. Karierę filmową odświeżyła na początku lat 60., występując w popularnym serialu „Peyton Place”. Rola w nim zapewniła jej nagrodę Emmy.

Inne nominacje do Oscara aktorka otrzymała za role w filmach „Właściciel” (1970) oraz „Przeklęty rejs” (1976). Statuetkę zdobyła za rolę Felicii w „Szamponie” (1975) w reżyserii Hala Ashby’ego, zabawnej komedii o podtekście erotycznym z Warrenem Beatty, Julie Christie i Goldie Hawn. Ponadto Lee wyreżyserowała kilka filmów dokumentalnych, w tym „Down and Out in America” (1986) dla HBO, który uhonorowano Oscarem.

W ostatnich latach aktorka wyreżyserowała kilka filmów dokumentalnych o znanych kobietach, głównie aktorkach.

Dwukrotnie zamężna, ma córkę, Dinah Manoff, aktorkę, z pierwszego małżeństwa. Od 1962 roku pozostaje w związku małżeńskim z Josephem Feury.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>