Karolina Łachmacka

Laura La Plante

Laura La Plante
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, której największe sukcesy przypadają na erę kina niemego. Urodziła się 1.11.1904 roku. Debiutowała mając 15 lat, a w 1923 roku znalazła się w gronie WAMPAS Baby Stars. W latach 20. zagrała w ponad 60 filmach, m.in. „Niebezpieczna blondynka” z 1924 roku. W ciągu ostatniego dziesięciolecia kina niemego była największą gwiazdą wytwórni Universal Studios. Sukcesy kasowe, jakie zapewniły studio filmy Laury, powtórzyła po latach jedynie Deanna Durbin. Inne jej znane filmy to „Motyle w deszczu” (1926), „Kot i kanarek” (1927), „Jedwabne pończochy” (1928), „Statek komediantów” (1929). „Miłosna pułapka” (1929) Williama Wylera była w części filmem dźwiękowym.

Zmierzch jej kariery nadszedł wraz z nadejściem dźwięku. Była co prawda dwudziestokilkuletnią, piękną i lubianą aktorką, ale fala napływu nowych gwiazd, szczególnie z teatru, przyćmiła jej dotychczasowy status gwiazdy. Niebawem opuściła Universal i pracowała jako niezależna aktorka, co w latach kontraktów gwiazdorskich było naprawdę trudne, jeśli chciało się odnieść sukces. „Bóg dał za dużo kobiet” (1931) Michaela Curtiza czy „Arizona” (1931) z młodym Johnem Wayne’em to jedne z jej ostatnich godnych odnotowania filmów.

Szansą dla Laury na powrót w wielkim stylu była rola Nory Charles w „Pościgu za cieniem” (1934), ale tylko, gdyby Myrna Loy zrezygnowała z tej roli, co rozważała. Wraz z rolą Nory na zawsze dla zaledwie 30-letniej La Plante odeszła szansa na powrót na szczyt. Ostatecznie przeszła na emeryturę w 1935, choć potem okazjonalnie pojawiała się na ekranie zaledwie kilka razy. Jej siostra, Violet La Plante, nigdy nie osiągnęła sławy Laury, choć dwa lata po niej została wybrana WAMPAS Baby Star. Aktorka zmarła na Alzheimera w wieku 91 lat.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>