Karolina Łachmacka

Laraine Day

Laraine Day
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda filmowa. Urodziła się w Roosevelt w stanie Utah jako La Raine Johnson 13 października 1920 roku w prominentnej mormońskiej rodzinie. Rodzina szybko przeniosła się do Kalifornii, gdzie Laraine rozpoczęła karierę aktorki, występując z Long Beach Players.

Na ekranie debiutowała w wieku 16 lat w dramacie z Barbarą Stanwyck, „Wzgardzona” (1937). Niebawem obsadzano ją w głównych rolach w westernach z George’em O’Brienem w RKO. Początkowo występowała jako Laraine Hays, potem jako Laraine Johnson.

W 1939 roku podpisała kontrakt z MGM i zaczęła występować w serii filmów o doktorze Kidare z Lew Ayresem w roli głównej, jako siostra Mary Lamont, narzeczona głównego bohatera.

Mimo kontraktu z wytwórnią tak prominentną, jak MGM, to na tzw. „wypożyczeniu” Laraine otrzymywała najlepsze role w swojej karierze. W 1940 zainteresował się nią sam mistrz Hitchcock i zatrudnił Laraine w „Zagranicznym korespondencie” z Joelem McCrea. W „And One Was Beautiful” (1940) zagrała z Robertem Cummingsem i Billie Burke. W dramacie “My Son, My Son” (1940) Charlesa Vidora grała drugie skrzypce, bo prym wiodła Madeleine Carroll z Brianem Aherne i Louisem Haywardem. MGM dało jej rolę w swoim filmie klasy „A”, „I Take This Woman” (1940), ale gwiazdą tego obrazu była nowa egzotyczna piękność studia, Austriaczka Hedy Lamarr. Ważniejszą rolę dostała w „Unholy Partners” (1941) z Edwardem G. Robinsonem, a także Lionelem Barrymore.

W 1941 obsadzono ją w jednym z ostatnich „wehikułów” Shirley Temple, „Kathleen” (1941). Z inną gwiazdą dziecięcą zagrała w „Journey for Margaret” (1942), jednym z ostatnich filmów W.S. Van Dyke’a. Swoją większą szansę dostała dzięki roli głównej u boku samego Cary Granta w „Mr. Lucky” (1943). W „Historii doktora Wassella” (1944) DeMille’a z Gary Cooperem ponownie zagrała pielęgniarkę, co, po serii kultowych filmów o doktorze Kildare, męczyło ją coraz bardziej. Aktorka często grywała w film noirs, które niestety pozostają niedocenione. Jeden z nich to „The Locket” (1946) z Robertem Mitchumem, Brianem Aherne, Gene’em Raymondem oraz Reginaldem Denny. W westernie „Tycoon” (1947) partnerowała Johnowi Wayne’owi. W „Mojej kochanej sekretarce” (1949) pojawiła się z młodym Kirkiem Douglasem. Potem Day postanowiła przejść na filmową emeryturę, choć w 1954 wróciła rolą w „Nocy nad Pacyfikiem” Wellmana. Aktorka pojawiała się natomiast regularnie w telewizji.

Laraine Day była trzykrotnie zamężna. W latach 1943-1947 była żoną Raya Hendricksa. W 1947 wyszła za Leo Durochera, znanego menedżera gwiazd baseballu. W 1960 poślubiła ostatniego męża, producenta telewizyjnego Michaela Grilikhesa. Mieli dwie córki, Danę, urodzoną w 1962 roku i Gigi, która przyszła na świat 2 lata później. Po ich narodzinach poświęciła się wychowaniu dzieci. Była też aktywną członkinią Kościoła mormońskiego.

Aktorka zmarła 10 listopada 2007 roku w domu swojej córki, Gigi Bell. Laraine przeprowadziła się do Ivins w stanie Utah po śmierci swego męża w marcu 2007. Jako przyczynę jej śmierci najczęściej podaje się raka, ale mówi się również o przyczynach naturalnych.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>