Karolina Łachmacka

Kim Stanley

Kim Stanley
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna amerykańska aktorka i zdecydowanie jedna z tych najbardziej niedocenionych. Na ekranie pojawiała się znacznie rzadziej niż na scenie, choć stworzyła szereg wybitnych kreacji filmowych i telewizyjnych. Ma na koncie dwie nominacje do Oscara, nominację do Złotego Globu, Theatre World Award, dwie nominacje do Tony, dwie nagrody Emmy, nagrodę filmowych krytyków nowojorskich, czy nominację do BAFTA.

Patricia Kimberly Reid, bo tak nazywała się naprawdę, urodziła się 11 lutego 1925 roku w Tularosie w Nowym Meksyku. Studiowała m.in. na University of New Mexico, a także w znanym Pasadena Playhouse oraz w Actors Studio pod okiem Elii Kazana i Lee Strasberga. Po rozwodzie rodziców jej matka zabrała ją do Teksasu, gdzie znalazła pracę dekoratorki wnętrz. Była wrażliwym dzieckiem o artystycznej duszy; pisała wiersze i nie była pewna, co chce w życiu robić.

Miała 16 lat, kiedy podróżująca Katharine Hepburn ze sztuką „Filadelfijska opowieść” zawitała do San Antonio. Wówczas udało jej się zdobyć niewielką rólkę w tej produkcji. Nie była pewna swego talentu, więc zdecydowała się na studia psychologiczne. Nie mogła jednak zapomnieć o aktorstwie, które pokochała. Tak trafiła do Pasadena Playhouse. Udała sie do Nowego Jorku, gdzie grała na off-broadwayowskiej scenie. Zauważyli ją Kazan i Strasberg i wzięli pod swoje nauczycielskie skrzydła. Na Broadwayu debiutowała w „Pikniku” w 1952 roku. Co ciekawe, 27-letnia Kim wcieliła się w rolę 12-letniej Millie Owens.

W 1954 roku zagrała Cherrie w „Przystanku autobusowym”, ale kiedy 2 lata później powstawał film o tym samym tytule, rolę dostała bardziej znana Marilyn Monroe. Mimo propozycji z Hollywood Kim Stanley nigdy nie grała intensywnie na ekranie. Pomimo niewielu kreacji w filmach kinowych udało jej się zdobyć dwie nominacje do Oscara. O wiele chętniej występowała w telewizji (jest laureatką dwóch nagród Emmy). Dwukrotnie nominowano ją do Tony, była laureatką Theatre World Award. Po bardzo nieprzychylnej krytyce jej roli w „Trzech siostrach” wg Czechowa na Broadwayu postanowiła nie wracać już na scenę i słowa dotrzymała.

Kim była czterokrotnie zamężna i każdy z tych związków zakończył się niestety rozwodem. Jej pierwszym mężem był Bruce Hall (ich małżeństwo trwało niespełna rok). Z drugim, Curtem Conwayem, miała dziecko. Skandalem był romans Kim z Brooksem Cliftem (bratem Montgomery Clifta), kiedy ta była żoną Conwaya, bo urodziła wówczas dziecko Brooksa. Trzecie dziecko miała z małżeństwa z Alfredem Ryderem (1958-1964). Jej ostatnim mężem był John Siegel (1964-1967). W czasie ostatniego małżeństwa Kim przeszła na judaizm. Aktorka zmarła 20 sierpnia 2001 roku w Santa Fe w Nowym Meksyku, na raka macicy. Jeszcze tego samego roku opublikowano jej biografię pt. „Female Brando: the Legend of Kim Stanley” autorstwa Jon Krampnera.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>