Karolina Łachmacka

Kim Novak

Kim Novak
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się 13.02.1931 roku. Jedna z najpopularniejszych gwiazd ekranu lat 50. Najlepiej znana z filmu Alfreda Hitchcocka „Zawrót głowy” (1958). Naprawdę nazywa się Marilyn Pauline Novak i ma czeskich przodków. Przyszła na świat w rodzinie katolickiej w Chicago. Jej rodzice swego czasu byli nauczycielami, ojciec także jako urzędnik. Kim ma jedną siostrę.

Tuż po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła pracę modelki. W szkole modelingu dostała stypendium. Ponadto pracowała jako operator windy, sprzedawczyni w sklepie, pomagała też w gabinecie dentystycznym.

Po przeprowadzce do Los Angeles zagrała epizod we „Francuskiej linii” (1954) z Jane Russell i Gilbertem Ronaldem. Wypatrzona przez agenta Columbii po próbnych zdjęciach podpisała kontrakt na pół roku. Szef wytwórni, Harry Cohn, poszukiwał nowej, świeżej gwiazdy, głównie z powodu trudnej i zbuntowanej Rity Hayworth, która po odniesieniu sukcesu chciała mieć wpływ na dobór ról. Kim miała być odpowiedzią Columbii na seksbombę Marilyn Monroe. Prawdziwe imię Kim to właśnie Marilyn, dlatego zaproponowano jej pseudonim Kit Marlow. Aktorka odmówiła, chcąc zachować swoje prawdziwe nazwisko. Po pertraktacjach udało się wymyślić Kim Novak.

Cohn nakazał jej nosić biustonosz (czemu się sprzeciwiała) oraz zrzucić parę kilo. Kim na swój koszt brała lekcje aktorstwa. Większą rolę zagrała w „Pushover” (1954) z Fredem MacMurray’em, choć bardziej niż zdolności aktorskie zachwycała jej uroda. W „Phffft!” (1954) partnerowała Judy Holliday, Jackowi Lemmonowi oraz Jackowi Carsonowi. Kim otrzymywała coraz więcej poczty od swoich wielbicieli.

W filmie „Piknik” (1955) zagrała u boku zdobywcy Oscara, magnetycznego Williama Holdena. Sam film zyskał wielkie powodzenie wśród publiczności i krytyków. Obraz okazał się przełomem w karierze Kim. Za tę rolę otrzymała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki, a także nominację do BAFTA. W „Złotorękim” (1955) spotkała się z Frankiem Sinatrą. Ponownie zagrali razem w „Kumplu Joey’m” (1957), gdzie pojawiła się też Rita Hayworth. Kim zagrała też wybitną aktorkę Jeanne Eagels w biograficznym filmie o tym samym tytule.

W 1958 zagrała w „Zawrocie głowy” Hitchcocka, partnerując Jamesowi Stewartowi. To z tego filmu Kim jest najlepiej pamiętana. Potem wystąpiła w „Czarnej magii na Manhattanie” (1958), znów z Jamesem Stewartem, lecz także z Jackiem Lemmonem czy Elsą Lanchester. Choć wówczas film nie cieszył się wielką popularnością, dziś publiczność sięga po niego bardzo chętnie.

Niespodziewanie kariera wciąż młodej i atrakcyjnej Novak nieco zbladła. Ale stało się to raczej na jej własne życzenie. Kim odrzuciła role m.in. w „Śniadaniu u Tiffany’ego” (nominacja do Oscara dla Audrey Hepburn i jej film – wizytówka), „Bilardziście” (Paul Newman zagrał w tym filmie tytułową rolę, powtórzoną w „Kolorze pieniędzy”, za co w 1987 dostał Oscara), „Dniach wina i róż” (za tę rolę nominację do Oscara otrzymała Lee Remick) oraz „Brodźcu”. Z Jackiem Lemmonem po raz ostatni zagrała w „Uroczej gospodyni” (1962). Wystąpiła jako Mildred Rogers w „W niewoli uczuć” (dokładnie 30 lat wcześniej tę rolę grała Bette Davis, w 1946 zaś Eleanor Parker). W „Pocałuj mnie, głuptasie” Billy Wildera pokazała, że ma talent komediowy.

W „Miłosnych przygodach Moll Flanders” (1965) na motywach Daniela Defoe wystąpiła w roli tytułowej, a wraz z nią wspaniała obsada z Angelą Lansbury, George’em Sandersem, Richardem Johnsonem oraz Lilli Palmer.

Po tej roli Novak postanowiła odpocząć od Hollywood. Powróciła w 1968 filmem „Legenda Lylah Clare” z Peterem Finchem oraz Ernestem Borgnine. Film poniósł klęskę. Po roli w „Wielkim skoku” (1969) zrobiła sobie wakacje od pracy w filmie na 4 lata. W „Zwyczajnym Żigolo” partnerowała Davidowi Bowie. Znalazła się też w obsadzie „Pękniętego lustra” (1980) na motywach Agathy Christie (inni członkowie obsady to m.in. Elizabeth Taylor, Angela Lansbury, Geraldine Chaplin, Rock Hudson, Tony Curtis i Edward Fox). Ostatnia ekranowa rola to Lillian Anderson Munnsen w „Wychodząc z mroku” (1991). Sceny z jej udziałem wycięto z powodu konfliktu z reżyserem na temat sposobu interpretacji roli. Po latach Kim przyznała, że zachowała się nieprofesjonalnie. Regularnie odrzuca kolejne role filmowe.

Aktorka pojawiała się też w telewizji. Zagrała m.in. Kit Marlowe w „Falcon Crest” (taki pseudonim proponowano jej na początku kariery).

Kim swego czasu miała romans z Sammy’m Davisem, jr. Pierwszym mężem aktorki, w latach (1965-1966), był aktor Richard Johnson. Od 12 marca 1976 roku jej mężem jest lekarz weterynarz, Dr. Robert Malloy.

W 2000 roku w pożarze jej domu spaliły się pamiątki Kim, takie jak oryginalne scenariusze filmów „Zawrót głowy” oraz „Piknik”. Ponadto spalił się też brudnopis z autobiografią Kim – jedyny jego egzemplarz.

(Visited 72 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>