Karolina Łachmacka

Kim Hunter

Kim Hunter
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rok 1951.

Urodziła się w Detroit w stanie Michigan, 12.11.1922 roku, jako córka Donalda Cole’a i Grace Lind. Skończyła Miami Beach High School.

Największym sukcesem Kim Hunter i najbardziej zapamiętaną przez potomnych jej rolą jest Stella Kowalski, siostra Blanche Dubois i żona Stanleya Kowalskiego w „Tramwaju zwanym pożądaniem” Tennessee Williamsa. Pod koniec lat 40. zdobyła tę rolę na deskach Broadwayu. Reżyserował Elia Kazan, a Blanche grała Jessica Tandy. W roli Stanleya występował młody, robiący furorę Marlon Brando, a Mitcha grał Karl Malden. Wielki sukces broadwayowskiej sztuki spowodował decyzję o nakręceniu filmowej wersji filmu. Wytwórnia Warner Bros. zaprosiła do reżyserii Kazana i większość oryginalnej obsady, z wyjątkiem Tandy (zastąpiono ją laureatką Oscara, Vivien Leigh, która grała Blanche w londyńskiej adaptacji sztuki). Kim powtórzyła rolę Stelli w niezapomnianym filmie Kazana i w 1952 roku odebrała Oscara, a także Złoty Glob (Oscary dostali też Leigh i Malden, niesprawiedliwie zaś pominięto Brando).

W 1957 roku Kim zagrała z Mickey Rooneyem w „The Comedian” jako Julie. Znana jest też jej rola Ziry w oryginalnej „Planecie małp”. Mimo to Kim nigdy nie stała się gwiazdą i, mimo Oscara w kieszeni, grywała głównie w telewizji. Niechlubną zasługę w pośrednim zrujnowaniu jej kariery miała niesławna komisja McCarthy’ego, która podejrzewała Kim o sympatie komunistyczne i umieściła ją na tzw. „czarnej liście”, uniemożliwiając pracę.

Kim była dwukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa ma córkę Kathy. Z drugiego, wieloletniego – syna Seana Emmetta, znanego muzyka. Zmarła na dwa miesiące przed swoimi 80. urodzinami na atak serca.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>