Karolina Łachmacka

Kay Kendall

Kay Kendall
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka z hollywoodzką karierą. Urodziła się jako Justine Kay McCarthy 21 maja 1926 roku w Withernsea, East Riding of Yorkshire w Anglii. Jej babką ze strony matki był Marie Kendall, znana brytyjska aktorka komdiowo – musicalowa. Jej ojciec Terry McCarthy występował na wodewilu. Jak w swoich wspomnieniach napisał Dirk Bogarde, przyjaciel Kay, wśród znajomych nazywana była Kate. Jej brat, Cavan Kendall, także był aktorem (zmarł 30 października 1999 roku).

„Arystokratyczny” nos Kay, z którego była znana, nie był wynikiem daru od matki natury, lecz pracy chirurga plastycznego. Kay swego czasu miała wypadek samochodowy, który wymagał „poskładania” jej twarzy. Jak powiedziała Bogarde’owi, miała do wyboru dwa modele nosów, które mógł zastosować chirurg. Wybrany przez Kay nos sprawił, że trudno było fotografować ją z profilu.

Zadebiutowała w „London Town” (1946), potem pojawiła się w „Dance Hall” (1950). Oba były kiepskimi, zapomnianymi dziś musicalami. Udało jej się w 1953, kiedy to zagrała w „Genevieve”. W komedii „The Constant Husband” (1955) partnerowała Rexowi Harrisonowi. Pomiędzy Kay a o 22 lata od niej starszym Rexem zaiskrzyło. Jednocześnie u zaledwie 29-letniej aktorki zdiagnozowano białaczkę szpikową. Harrison poprosił swoją żonę, aktorkę Lilli Palmer, aby zgodziła się na rozwód. Chciał poślubić Kay i opiekować się nią. Tak też się stało. Co ciekawe, Kay nigdy nie dowiedziała się o swojej chorobie i myślała, że umiera na niedobór żelaza. Lilli nie była nieszczęśliwa z powodu odejścia Harrisona, ponieważ także miała kochanka. Jednak po śmierci Kay ona i Rex planowali ponownie się pobrać. Tak się jednak nie stało, ponieważ Lilli zakochała się w Carlosie Thompsonie.

W filmie „Doctor in the House” (1954) Kay zagrała z Dirkiem Bogarde’em. W „Simonie i Laurze” partnerowała Peterowi Finchowi. Kay uwodziła Roberta Taylora w „Quentinie Durwardzie” (1955). Najlepsze recenzje zebrała za rolę w „Les Girls. Roztańczone dziewczyny”, który na rok przed śmiercią zapewnił jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki w musicalu lub komedii. W „The Reluctant Debutante” (1958) to drugi i ostatni film u boku męża. Ostatni film Kay Kendall to „Once More, With a Feeling!”, z Yulem Brynnerem. Tuż po jego nakręceniu Kay zmarła na białaczkę, dokładnie 6 września 1959 roku.

Warto dodać, że Kay należała do śmietanki towarzyskiej brytyjskiego aktorstwa. Rex Harrison był wieloletnim przyjacielem Vivien Leigh (nieprzerwanie do jej śmierci w 1967 roku), a po zapoznaniu jej z Kay obie panie bardzo się polubiły.

Ciekawostką jest, że przed poznaniem Rexa Harrisona Kay była związana z synem Charlesa Chaplina z jego małżeństwa z Litą Grey, Sydney’em Earlem Chaplinem.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>