Karolina Łachmacka

Kay Johnson

Kay Johnson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka, znana także jako Katharine Johnson. Urodziła się 29 listopada 1904 roku w Mount Vernon w stanie Nowy Jork. Jej ojcem był znany architekt, Thomas R. Johnson, który jest autorem projektu Woolworth Building, New York Customs House, a także budynków bibliotecznych. Kay wspomniała kiedyś, że śmierć jej ojca w 1914 roku była spowodowana tym, iż nie uznano jego udziału w projekcie Woolwarth Building, co złamało mu serce. Tuż po skończeniu szkoły z internatem zadecydowała, że zostanie aktorką i została studentką American Academy Of Dramatic Art., co jej matka przyjęła z mieszanymi uczuciami.

Początkowo Kay występowała jako aktorka w podróżnych zespołach teatralnych. Do Hollywood trafiła ze swoim mężem, Johnem Cromwellem, który został cenionym reżyserem wielu znakomitych filmów. Choć po latach ich małżeństwo skończyło się rozwodem, mają razem adoptowanego syna, aktora Jamesa Cromwella, laureata nominacji do Oscara.

Po tym, jak w przedstawieniu „Silver Cord” zobaczył ją Cecil B. DeMille, dostała kontrakt z wytwórnią MGM. DeMille nazywał ją „Glorią Swanson filmu dźwiękowego”. Zadebiutowała w jego filmie „Dynamit”, gdzie grali m.in. Conrad Nagel, Julia Faye, Charles Bickford, czy młoda Carole Lombard. Rok później zagrała m.in. w „Pociągu z Szanghaju”, gdzie partnerowała Gary’emu Cooperowi i Betty Compson. Film ten doczekał się remake’u 10 lat później z Marleną Dietrich i Johnem Wayne’em w rolach głównych. Jej kariera nie rozwijała się jednak kwitnąco, choć zagrała w „W niewoli uczuć” (1934), „Zewie krwi” (1935), czy „The Adventures of Mark Twain” (1944). Jej ostatni film to przygodowy romans „Jivari” z 1954 roku. Zmarła na kilkanaście dni przed swoimi 71. urodzinami.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>