Karolina Łachmacka

Katy Jurado

Katy Jurado
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Katy Jurado była meksykańską aktorką o karierze hollywoodzkiej, urodzoną się 16.01.1924 roku, nominowaną do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Popularność przyniosła jej rola w „Nosotros Los Pobres” (w tłum. „My, ubodzy”), obok znanego meksykańskiego aktora, Pedra Infante. Rola Helen Ramirez w W samo południe przyniosła jej Złoty Glob. W 1955 przyznano jej nominację do nagrody Akademii za „Złamaną lancę”. Wystąpiła też w „Pat Garett i Billy Kid”.

Aktorka wróciła do Meksyku, gdzie do końca uchodziła za wielką damę rodzimego kina. Zdobyła wiele nagród, m.in. 4 Srebrne Ariele, w tym honorowy, czy pośmiertnie na festiwalu w Guadalajarze, gdzie przyszła na świat. Katy była pierwszą latynoamerykańską aktorką nominowaną do Oscara. Jest też jedną z trzech Meksykanek, które zdobyły nominacje do tej nagrody: Salma Hayek została wyróżniona za główną rolę we „Fridzie” (2002), a Adriana Barazza za rolę drugoplanową w „Babel” (2006).

Pierwszym mężem Katy był jej rodak, Victor Velasquez, z którym miała dwoje dzieci. Drugi to zdobywca Oscara, Amerykanin Ernest Borgnine. Zmarła z powodu niewydolności nerek, a także choroby płuc. Miała 78 lat.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>