Karolina Łachmacka

June Lang

June Lang
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Urodziła się 5.05.1917 roku. Początkowo występowała pod nazwiskiem June Vlasek, ale po zagraniu w pięciu filmach zmieniła pseudonim na June Lang. Do Hollywood trafiła po namowach matki, wcześniej występowała jako tancerka.

W 1932 roku wypatrzył ją Darryl F. Zanuck i obsadzał w rolach drugiej głównej aktorki w filmach klasy B. Z racji anielskich blond włosów, niewinnego wyrazu twarzy oraz niewielkiej postury, zaszufladkowano ją w rolach młodszych, niewinnych sióstr głównej bohaterki w lekkich komediach i filmach przygodowych.

Nadszedł jednak przełom i June otrzymała rolę główną w filmie „Flip i Flap: Indyjscy piechurzy”. W „Drodze do chwały” (1936) zagrała z Fredriciem Marchem i Lionelem Barrymore, a w „Strzelcu z Bengalu” (1937) Johna Forda z Shirley Temple, Victorem McLaglen, czy Cesarem Romero.

Pierwszym mężem June był jej agent, poślubiony w 1937 roku Victor Osetti, z którym rozwiodła się w 1938 roku. Jej karierę zrujnowało małżeństwo z gangsterem, Johnny’m Roselli, zawarte w 1940 roku. Mimo rozwodu 3 lata później, nie udało jej się już odzyskać pozycji aktorki grającej główne role. W 1946 poślubiła Johna Morgana. Rozwiedli się w 1952, mieli córkę.

Na emeryturę przeszła w 1947 roku, kiedy nie udało jej się wskrzesić upadłej kariery. Okazjonalnie pojawiała się w telewizji. Zmarła 16 maja 2005 roku w Valley Village w Los Angeles. Jest pochowana na Forest Lawn Cemetery w Los Angeles, Kalifornia.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>