Karolina Łachmacka

June Haver

June Haver
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Urodziła się jako Beverly Jean Stovenour 10 czerwca 1926 roku w Rock Island w stanie Illinois. W dzieciństwie nazywano ją June, a po rozwodzie rodziców jej matka ponownie wyszła za mąż i Haver było nazwiskiem ojczyma dziewczynki.

Na scenie występowała od szóstego roku życia, śpiewając. Jako nastolatka śpiewała dla Ted Rio Rito Orchestra. W 1943 roku 20th Century Fox podpisał kontrakt z June, która zagrała główną rolą w „Home in Indiana” Cri-Cri Bruce. „Where Do We Go from Here?” (1945) to jedyny wspólny film June z jej przyszłym mężem, Fredem MacMurrayem.

20th Fox chciało zrobić z June następną Betty Grable. W 1952 roku była już rozwiedziona z pierwszym mężem, a jej obecny narzeczony umarł. June przeszła na katolicyzm i zdecydowała się zostać zakonnicą. Miała już zamieszkać w klasztorze, kiedy na jej drodze stanął ponownie Fred MacMurray. Aktor był konserwatywnym, przystojnym mężczyzną, jednym z najmajętniejszych w Hollywood. Był też wdowcem z dwójką adoptowanych dzieci. 28 czerwca 1954 roku wyszła za MacMurraya. Po ślubie June Haver praktycznie zrezygnowała z kariery, ograniczając swoją aktywność zawodową do minimum. Para adoptowała bliźniaczki, a June skupiła się na karierze dekoratora wnętrz. Para była razem do 1991 roku, do śmierci Freda.

Za namową zaprzyjaźnionych aktorek, Ann Rutherford i Ann Miller, June w wieku 75 lat dołączyła do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Aktorka zmarła 4 lipca 2005 roku w kalifornijskim Brentwood z powodu niewydolności oddechowej.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>