Karolina Łachmacka

June Duprez

June Duprez
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka urodzona w Anglii 14.05.1918 roku. June Duprez była córką artysty wodewilowego, Amerykanina Freda Duprez. Jej rodzice nie chcieli, by została aktorką, dlatego już w dzieciństwie pozwolili jej na pracę w tym zawodzie mając nadzieję, że zniechęci się niewdzięcznością tego zawodu i zrezygnuje. Stało się jednak inaczej. Jej pierwszy mąż był lekarzem i zachęcił ją do rozwoju kariery filmowej. Mimo to po sukcesie filmu „Cztery pióra” (1939) stał się bardzo zazdrosny i apodyktyczny. Gdy powstawał film „The Thief of Bagdad” (1940) produkowany przez Alexandra Kordę, przygotowywała się do rozwodu.

June zagrała w „The Spy in Black” (1939) z Valerie Hobson. Jej najlepszy film to „Nic oprócz samotnego serca” (1944) z Cary Grantem. U René Claira wystąpiła w ekranizacji powieści Agathy Christie „A potem nie było już nikogo” (1945). Ostatni raz na dużym ekranie wystąpiła w film noir Johna Farrowa, „Calcutta” (1947) z Gail Russell. Miała wówczas zaledwie 28 lat.

June Duprez skorzystała z okazji i na zaproszenie m.in. Eve Le Gallienne i Margaret Webster zaczęła występować na Broadwayu. Przez niemal 20 lat była mężatką, ale rozwiodła się w 1965 roku i zamieszkała w Rzymie. Urodziła dwie córki. Miała wnuka. Wróciła na ostatnie lata do Londynu. Zmarła we śnie 17 sierpnia 1984 roku we śnie po długiej chorobie.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>