Karolina Łachmacka

Julie Harris

Julie Harris
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Laureatka trzech nagród Emmy i nominacji do Oscara. Ma na koncie aż pięć nagród teatralnych Tony zdobytych w regularnym konkursie i szóstą, honorową, otrzymaną w 2000 roku (ponadto pięciokrotnie nominowano ją do tej nagrody).

Jej pełne imię i nazwisko to Julia Ann Harris. Jest córką pielęgniarki i bankiera. Ukończyła Grosse Pointe Country Day School. Jest trzykrotną rozwódką. Z drugiego małżeństwa ma jedyne dziecko, syna Petera.

Na ekranie debiutowała rolą Frankie Addams w „The Member of the Wedding” (1952) Freda Zinnemana. Ta pierwsza w jej karierze rola filmowa przyniosła jej jedyną nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Mimo to najlepiej znana jest z roli Abry w dramacie Elii Kazana „Na wschód od Edenu” (1955), gdzie partnerowała Jamesowi Deanowi. W tym samym roku zagrała Sally Bowles w „I Am a Camera” (1955), otrzymując nominację do BAFTA. Niewielu pamięta dziś, że zanim postać tę na ekranie rozsławiła Liza Minnelli w oscarowym Kabarecie” (1972), rolę tę przed laty świetnie grała właśnie Julie Harris. Trzy lata przez zagraniem jej na ekranie otrzymała pierwszą nagrodę Tony za swoją rolę na Broadwayu w musicalu o tym samym tytule.

Mimo ekranowych sukcesów pojawiała się na dużym, jak i małym ekranie o wiele rzadziej niż na scenie. W filmie telewizyjnym „Victoria Regina” (1961) zagrała królową Wiktorię i zdobyła nagrodę Emmy (w sumie ma na koncie trzy statuetki i 11 nominacji). Znana jest też jej rola Eleanor Vance w Nawiedzonym domu”, horrorze z 1963 roku. W 1966 roku partnerowała Elizabeth Hartman, Gerladine Page i Ripowi Tornowi w „Jesteś już mężczyzną” Francisa Forda Coppoli. W dramacie „Ruchomy cel” (1966) zagrała z Paulem Newmanem, Lauren Bacall i Janet Leigh. Zagrała też w filmie w „Zwierciadle złotego oka” (1967) z Elizabeth Taylor i Marlonem Brando w rolach głównych.

W 1976 roku zagrała Mary Todd Lincoln w „The Last of Mrs. Lincoln” (za rolę w sztuce o tej samej nazwie na Broadwayu otrzymała Tony).

Zmarła 24 sierpnia 2013 roku.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>