Karolina Łachmacka

Julie Christie

Julie Christie
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Piękna brytyjska aktorka o hollywoodzkiej karierze, zdobywczyni Oscara. Kiedy planowano ekranizację „Maratończyka”, tytułową rolę zaproponowano Alowi Pacino. Aktor powiedział, że zagra, ale tylko z Julie Christie, bo to najbardziej poetycka aktorka na świecie. Myślę, że to najlepsza najkrótsza definicja osoby Julie.

Julie urodziła się w Indiach 14.04.1941 roku, choć w jej żyłach nie płynie hinduska krew. Jej ojciec pracował w tym egzotycznym kraju, kiedy jego blondwłosa córka pojawiła się na świecie. Co ciekawe, kilka innych gwiazd brytyjskiego kina także przyszło na świat w egzotycznej scenerii Indii. W 1911 roku na świat w Indiach przyszła Merle Oberon (choć jej matka była Hinduską), dwa lata później zaś dwukrotna laureatka Oscara – Vivien Leigh.

Matka Julie, Rosemary Ramsden, była walijską malarką, która w dzieciństwie przyjaźniła się z Richardem Burtonem. Jej ojciec, Frank St. John Christie prowadził plantację herbaty, i to wśród woni herbacianych ziół pierwsze lata życia spędziła Julie. Miała brata, ponadto jej ojciec miał dziecko ze swoją hinduską kochanką. Jeszcze w dzieciństwie dziewczynki rodzice Julie rozstali się. Ochrzczono ją w wierze anglikańskiej. Uczyła się w szkole w klasztorze, jednak została z niej wykluczona. W wieku lat 6 żyła z matką zastępczą. Po rozwodzie rodziców Julie zamieszkała z matką w Walii. W szkole średniej zagrała w przedstawieniu „St. Joan” na podstawie George’a Bernarda Shawa. Sztuki aktorskiej uczyła się w Central School of Speech and Drama. Zadebiutowała główną rolą w serialu BBC „A jak Andromeda” (1961).

Pierwszą dużą rolę Julie zagrała w filmie „Billy Kłamca” (1963), gdzie jako Liz była przyjaciółką i kochanką głównego bohatera, granego Toma Courtenay’a. Ta rola w filmie Johna Schlesingera zaowocowała pierwszą nominacją do BAFTA. Kolejny brytyjski film w karierze Julie to „Darling”. Rola niemoralnej modelki Diany Scott była w zamierzeniu przeznaczona dla Shirley MacLaine, ale aktorka odrzuciła propozycję. Tym sposobem powierzono ją Julie Christie. Zaledwie 23-letnia Julie zagrała rewelacyjnie – nagrodzono ją Oscarem. W tym samym roku zekranizowano po raz pierwszy powieść Borysa Pasternaka pt. „Doktor Żywago”, w reżyserii Davida Leana. Film uchodzi dziś za klasyczny melodramat. W moim odczuciu Larysa w wykonaniu Julie Christie to po prostu… poezja właśnie. Julie ma nieopisaną zdolność do wyrażania rozmaitych emocji nie nadużywając przy tym mimiki ani gestykulacji, co – w moim odczuciu – jest zaletą niezwykle rzadko spotykaną, niestety.

W „Młodym Cassidy’m” (1965) zagrała Daisy Battles. Film opowiadał historię życia dramatopisarza Seana O’Casey. Lata 60. były okresem sławy Julie. Kolejne filmy przynosiły uznanie krytyki, ale także zainteresowanie publiczności. Julie stała się ikoną tego dziesięciolecia.

W 1971 roku zagrała w „McCabe i Pani Miller” Roberta Altmana, uzyskując drugą nominację do nagrody Akademii. Wystąpiła też w „Posłańcu” (1970), partnerując innemu wielkiemu brytyjskiemu aktorowi, Alanowi Batesowi. Nie oglądaj się teraz” (1973) wśród krytyki uchodzi za jeden z najlepszych filmów lat 70. W „Szamponie” (1977) wystąpiła z Warrenem Beatty’m, który kiedyś był z Julie prywatnie związany. Julie pojawia się też gościnnie w „Nashville”, ponownie u Altmana. Zagrała też w „Diabelskim nasieniu” (1977) oraz „Niebiosa mogą zaczekać” (1978). W latach 1967-1974 Julie mieszkała w Hollywood wraz z ukochanym Beatty’m. Opisał on ją jako najpiękniejszą i najbardziej nerwową zarazem osobę, jaką znał. Po rozstaniu wróciła do Wielkiej Brytanii i zamieszkała na farmie w Walii. W latach 80. pojawiała się w coraz mniejszej ilości filmów, choć zagrała sporą drugoplanową rolę w „Żądzy władzy” (1986) Sidneya Lumeta.

Julie odrzuciła wiele kuszących ofert, m.in. „Czyż nie dobija się koni?” (zastąpiła ją Jane Fonda) czy „Anna tysiąca dni” (rolę otrzymała Genevieve Bujold, zgarniając za nią Złoty Glob i nominację do Oscara). Przyjęła rolę w „Amerykańskim żigolaku”, ale kiedy Richard Gere zrezygnował z roli i zastąpił go John Travolta, zrezygnowała też Julie. Po pewnym czasie Gere zmienił zdanie, ale rola przeznaczona Julie powędrowała w ręce Lauren Hutton. Aktorka miała też zagrać Agathę Chrisite w filmie „Agatha„, ale kontuzja pokrzyżowała te plany.

Christie wróciła jako Gertruda w ekranizacji „Hamleta” Kennetha Brannagh. Było to pierwsze spotkanie Julie z Szekspirem. Jej rola w filmie „Miłość po zmierzchu” przyniosła jej trzecią nominację do Oscara i wiele innych wyróżnień.

W ostatnich latach aktorka pojawiała się w różnych drugoplanowych rolach. Julie zagrała matkę Achillesa (Brad Pitt) w widowiskowym filmie Troja oraz matkę Kate Winslet w Marzycielu” (nominacja do BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej).

Julie nigdy nie wyszła za mąż i jest bezdzietna. Od 1979 roku pozostawała w nieformalnym związku z dziennikarzem „The Guardian”, Duncanem Campbellem. Od lat 70. Julie jest aktywna politycznie i społecznie. Popiera akcje ochrony praw zwierząt, środowiska oraz wyraża sprzeciw wobec prac nad bronią masowego rażenia. Pobrali się w 2008 roku.

W 2008 roku Julie zdobyła mnóstwo nagród za swoją rolę w debiucie reżyserskim 28-letniej aktorki Sarah Polley, „Away From Her” (2006), m.in. Złoty Glob czy Screen Actor’s Guild. Nominowano ją do Oscara, ale wygrała francuska aktorka Marion Cotillard, która zagrała koncertowo Edith Piaf w filmie biograficznym o piosenkarce.

(Visited 56 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>