Karolina Łachmacka

Julie Andrews

Julie Andrews
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Julie Andrews, a właściwie Julia Elizabeth Wells urodziła się 1 października 1935 roku w . Zadebiutowała na Broadwayu w 1954 roku, mając zaledwie 19 lat. Potem pracowała w telewizji aż do swojego wspaniałego debiutu kinowego w tytułowej roli Mary Poppins (1964), za który otrzymała Oscara. Stworzyła wspaniałą kreację Elizy Doolitle w musicalu „My Fair Lady” u boku Rexa Harrisona, ale w kinowej adaptacji zabrakło dla niej miejsca – zastąpiła ją Audrey Hepburn. Późniejszymi czasy zagrała w „Dźwięku muzyki” oraz „Rozdartej kurtynie”.

Ten drugi obraz wyreżyserował sam Alfred Hitchcock. Julie stała się gwiazdą. Jednak nie sprawdzała się w thrillerach, najlepsze role grywała w musicalach, także dzięki wspaniałemu wokalowi. W 1969 roku poślubiła znanego reżysera („Śniadanie u Tiffany’ego”), Blake’a Edwardsa. W 1982 otrzymała 3 nominację do Oscara za rolę w filmie „Victor/Victoria”. W 1995 powróciła na Broadway. W 1998 poddała się operacji gardła, która popsuła nieco jej głos. Jednak to nie zniechęciło Julie do dalszej działalności artystycznej i z powodzeniem od czasu do czasu pojawia się na różnych ceremoniach, m.in. uświetniła swoim występem galę wręczenia Tony Awards w 1999 roku.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>