Karolina Łachmacka

Josephine Hull

Josephine Hull
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna, znana z ekranu i sceny. Laureatka Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Na świat przyszła w Newtonville w stanie Massachusetts jako Josephine Sherwood 3.01.1877 roku. Znana jednak była jako Josephine Hull po małżeństwie z Shelley Hullem (choć był od niej znacznie młodszy, owdowiała już w 1919 roku). Uczęszczała do New England Conservatory of Music, a potem do Radcliffe College, gdzie skończyła aktorstwo. Po ukończeniu tej szkoły dołączyła do grupy teatralnej z Bostonu i tam poznała swego męża. Po jego śmierci Josephine odniosła wielki sukces na Broadwayu rolą w nagrodzonej Pulitzerem sztuce „Craig’s Wife” (1926). W 1936 roku aktorka odniosła kolejny sceniczny sukces w „You Can’t Take It With You”. Przez półtora roku na Broadwayu grała w „Arszeniku i starych koronkach”, wcielając się w słodką zabójczynię, ciocię Abby.

Rolę tę powtórzyła na ekranie w klasycznej czarnej komedii w reżyserii Franka Capry o tym samym tytule. Potem przez kilka lat (1944-1949) święciła sceniczne triumfy rolą Vety Simmons w „Harvey’m”. Po raz kolejny wzięła udział w ekranizacji sztuki, która przyniosła jej tak wielki sukces. Ekranowa rola Vety zapewniła jej Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Mimo sukcesu aktorka zagrała już tylko w jednym filmie, „The Lady From Texas” (1951). Na kilka lat przed śmiercią przeszła na emeryturę. Zamieszkała na Bronksie. Zmarła 12 marca 1957 roku z powodu krwotoku mózgowego.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>