Karolina Łachmacka

Joanne Woodward

Joanne Woodward
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna aktorka amerykańska. Urodziła się w skromnej rodzinie w georgijskim Thomasville 27.02.1930 roku. Jej ojciec faworyzował starszego brata Joanne, który został architektem. Matka aktorki, Elinor, uwielbiała kino. Nie rezygnowała z uciech oglądania filmów aż do samego rozwiązania, tak więc Joanne przyszła na świat niemal podczas filmu. Tak się złożyło, że był to film z Joan Crawford pt. „Our Modern Maidens” (1929) i Elinor potraktowała to jako znak, by nazwać nowonarodzoną dziewczynkę imieniem gwiazdy. Na południu jednak zamiast ‚Joan’ preferowano ‚Joanne’ więc takie też imię nadano córce Elinor Woodward.

Matka Joanne ucieszyła się na wieść, że jej pociecha chce zostać aktorką, w przeciwieństwie do jej ojca. Joanne i jej matka chadzały razem do kina. W 1939 roku ich wielkim uczuciem cieszył się film Williama Wylera „Wichrowe wzgórza”. Grający Heathcliffa Laurence Olivier stał się dozgonnym idolem Joanne. Kiedy w Atlancie miała miejsce premiera filmu „Przeminęło z wiatrem” (1939) z Vivien Leigh w roli głównej, która wówczas romansowała z Olivierem, Joanne i jej matka wybrały się na nią, jak cały tłum innych wielbicieli. Joanne, jako przebojowa dziewczynka, przedarła się przez tłum do limuzyny, w której znajdowali się Vivien Leigh i Laurence Olivier i usiadła bez pytania na jego kolanach. Zaskoczony Olivier pamiętał tę sytuację, kiedy po latach pracował z Joanne na planie „Wróć, mała Shebo” (1977).

Zdeterminowana, by zostać aktorką, Joanne postanowiła brać udział w konkursach piękności. Uznała, że to najlepszy ku temu początek. Elinor kibicowała córce twierdząc, że mała Joanne jest najpiękniejszą dziewczyną w mieście. Skończyła nauki aktorskie na uniwersytecie w Luizjanie, uczyła się też w Nowym Jorku.

Pracowała w teatrze, telewizji, czasami też w filmie. Niebawem przedstawiono ją niezbyt znanemu wówczas aktorowi, Paulowi Newmanowi. Newman zakochał się w Joanne od pierwszego wejrzenia. Ona natomiast, choć dostrzegła jego niesamowitą atrakcyjność, nie pałała do niego aż tak płomiennym uczuciem od pierwszego spojrzenia. Praca nad teatralną wersją „Pikniku” zbliżyła ich do siebie i wybuchło między nimi uczucie. Paul i Joanne chcieli się pobrać, ale Paul był żonaty i jego żona Jackie odmawiała mu rozwodu. W końcu się zgodziła i w niecały tydzień po legalizacji rozwodu, zakochani pobrali się w Las Vegas.

W 1958 roku Joanne otrzymała Oscara za potrójną rolę Ewy w „Trzech obliczach Ewy”. 8 kwietnia 1959 roku urodziła pierwszą córkę pary, Elinor Teresę Newman. W latach 60. urodziła jeszcze dwie córki. Od lat udaje jej się pogodzić karierę z życiem rodzinnym, a także pracą charytatywną. Jej małżeństwo z Paulem Newmanem uchodzi za swoisty rarytas w związkach ludzi show biznesu. Byli razem przez ponad 50 lat.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>