Karolina Łachmacka

Joanne Dru

Joanne Dru
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Joanne Letitia LaCook przybyła do Nowego Jorku w wieku zaledwie 18 lat. Urodziła się 31.01.1922 roku. Al Jonson obsadził ją wówczas w swoim „Hold Onto Your Hats” jako jedną z tancerek rewiowych. Show skończyło się w 1941 i wówczas Joanne poślubiła znanego śpiewaka Dicka Haymesa, z którym wyruszyła do Hollywood. Niebawem została odkryta przez łowcę talentów i debiutowała na ekranie w „Abbie’s Irish Rose” (1946). Nie był to jednak film rewelacyjny i dalszych propozycji brakowało.

Ogromną szansę dostała wraz z rolą Tess Millay w „Rzece Czerwonej” (1948) Howarda Hawksa z Johnem Wayne’em i Montgomery Cliftem. Rok później sam John Ford powierzył jej rolę Olivii Dandridge w „Nosiła żółtą wstążkę”, ponownie z Johnem Wayne’em i w ten sposób Joanne mimowolnie została zaszufladkowana jako pierwsza „leading lady” westernów. Granie u Johna Forda to wielki zaszczyt dla aktora, ale w filmografii Joanne można było znaleźć większość popularnych westernów, jak m.in. jeden z ostatnich filmów Roberta Walkera, „Dolina zemsty” (1951) z Burtem Lancasterem. Ponoć Joanne miała powiedzieć, że nienawidzi koni!

Z Cleo Moore i Edmondem O’Brienem wystąpiła w film noir „711 Ocean Drive”. Zdarzył jej się też występ w komedii („Mr. Belvedere Rings the Bell”). W połowie lat 50. westerny przestały przyciągać do kina tabuny widzów, więc i kariera Joanne straciła na blasku. Aktorka zaczęła więc grać w telewizji.

Joanne Dru zmarła na obrzęk limfatyczny 10 września 1996 roku w Los Angeles. Miała 5 dzieci, trójkę z pierwszego małżeństwa (z Haymesem rozwiedli się w 1949) i dwójkę z drugiego z Johnem Irelandem. Trzecie małżeństwo, z George’em Pierose, zakończyło się fiaskiem. Ostatnim mężem aktorki został C.V. Wood, z którym była do jego śmierci.

Joan Dru nie była zadowolona z ról, jakie powierzano jej u Warnerów. Aktorka chciała uwolnić się z kontraktu, jaki ją wiązał z wytwórnią. Po rozwiązaniu umowy Joan nieformalnie trafiła na swego rodzaju „czarną listę” i nie mogła znaleźć zatrudnienia. Jej kariera stanęła w miejscu i nie odzyskała dawnego polotu. Próbowała swoich sił w telewizji. W 1950 roku poślubiła Dr. Williama Caldwella i w 1957 zagrała w swoim ostatnim filmie kinowym. Urodziła dwie córki, bliźniaczki jednojajowe Patrice i Ellen. Jako głęboko wierząca katoliczka angażowała się w działalność lokalnej społeczności kościelnej. Po odchowaniu córek epizodycznie pojawiała się w telewizji, m.in. gościnnie w „Napisała: Morderstwo”. Nie planuje napisania autobiografii.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>