Karolina Łachmacka

Joan Leslie

Joan Leslie
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Urodziła się 26.01.1925 roku. Debiutowała na scenie w wieku zaledwie 3 lat. Jako 9-latka występowała ze swoimi siostrami, Mary i Betty, tworząc trio The Bordel Sisters. Pracowała jako dziecięca modelka, a w czasie jednego z występów z siostrami wypatrzył ją łowca talentów MGM. Tak, jeszcze jako Joan Brodel, debiutowała w „Damie kameliowej” (1936) z Gretą Garbo i Robertem Taylorem. Posłano ją do szkoły MGM, gdzie uczyli się Mickey Rooney, Deanna Durbin, Elizabeth Taylor, czy Lana Turner, ale Joan miała nie zagrać już w żadnym filmie MGM. Joan grała jako dziecięca aktorka w różnych wytwórniach.

W komedii „Young As You Feel” (1940) zagrała z Veronicą Lake i Spring Byington. W „Star Dust” (1940) Waltera Langa wystąpiła z Lindą Darnell. Epizod zagrała w „Susan i Bóg” (1940) z Joan Crawford. Epizodyczną rólkę zagrała też w „Zagranicznym korespondencie” (1940) Hitchcocka. Ważniejszą rolę powierzono ją w „Cyrkowych wozach” z Bogartem i Sylvią Sidney. W High Sierra” (1941) zagrała po raz pierwszy pod nazwiskiem Joan Leslie. Wcieliła się tam w rolę kalekiej dziewczyny, która odrzuca szlachetne uczucie bandyty, Roya (Humphrey Bogart). Wystąpiła też z Gary Cooperem w „Sierżancie Yorku” (1941) Howarda Hawksa. Rok później na ekrany wszedł film z jej udziałem pt. „Yankee Doodle Dandy” (1942) z Jamesem Cagney w roli głównej. Cooper dostał Oscara za swoją rolę w 1942, a Cagney za swoją w roku kolejnym. „The Sky’s the Limit” (1943) uczynił ją najmłodszą partnerką taneczną Freda Astaire. Z Idą Lupino wystąpiła w „The Hard Way” (1943).

Joan Leslie nie była zadowolona z ról, jakie powierzano jej u Warnerów. Aktorka chciała uwolnić się z kontraktu, jaki ją wiązał z wytwórnią. Po rozwiązaniu umowy Joan nieformalnie trafiła na swego rodzaju „czarną listę” i nie mogła znaleźć zatrudnienia. Jej kariera stanęła w miejscu i nie odzyskała dawnego polotu. Próbowała swoich sił w telewizji. W 1950 roku poślubiła Dr. Williama Caldwella i w 1957 zagrała w swoim ostatnim filmie kinowym. Urodziła dwie córki, bliźniaczki jednojajowe Patrice i Ellen. Jako głęboko wierząca katoliczka angażowała się w działalność lokalnej społeczności kościelnej. Po odchowaniu córek epizodycznie pojawiała się w telewizji, m.in. gościnnie w „Napisała: Morderstwo”. Nie planuje napisania autobiografii.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>