Karolina Łachmacka

Joan Greenwood

Joan Greenwood
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka filmowa i sceniczna. Urodziła się 4 marca 1921 roku w londyńskim Chelsea. Aktorstwo studiowała w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Arts. Jej znakiem rozpoznawczym był niski, seksowny, zachrypnięty głos. W 1995 roku aktorka została umieszczona na 63. pozycji w rankingu 100 najseksowniejszych gwiazd w historii magazynu „Empire”.

Joan Greenwood jest znana przede wszystkim jako aktorka sceniczna. Po II wojnie światowej aktorka współpracowała z grupą teatralną Donalda Walfita. Ma na koncie kilka pamiętnych ról, m.in. Gwendolen w „Bądźmy poważni na serio” (1952) Anthony Asquitha z Edith Evans, Margaret Rutherford, Dorothy Tutin, czy Michaelem Redrave. Wystąpiła też w roli Sibelli w czarnej komedii „Szlachectwo zobowiązuje” (1949). Wystąpiła też w komedii „Człowiek w białym garniturze” (1951). Zagrała główne role w „Zostać gwiazdą” (1958), czy „Tajemniczej wyspie” (1961). Najbardziej kojarzona pozostanie chyba z rolą w „Przygodach Toma Jonesa” (1963) Tony Richardsona, za którą dostała nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jej ostatni film to „Mała Dorrit” (1988), który premierę miał już po jej śmierci w 1987 roku.

Grając na deskach teatru w Oksfordzie w „Heddzie Gabler” Ibsena poznała brytyjskiego aktora André Morella, którego poślubiła w 1959 roku. Byli ze sobą do śmierci André w 1978 roku. Ich syn, Jason Morell, także jest aktorem. Joan zmarła 27 lutego 1987 roku na atak serca, 5 dni przed 66. rocznicą urodzin.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>