Karolina Łachmacka

Joan Collins

Joan Collins
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka, siostra pisarki Jackie Collins. Urodziła się 23.05.1933 roku. Jest córką Żyda południowoamerykańskiego pochodzenia, który był agentem teatralnym. Ukończył Francis Holland School, a także jedną z najbardziej prestiżowych szkół teatralnych – Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych w Londynie (w skrócie znanej też jako RADA – Royal Academy of Dramatic Arts), gdzie nauki pobierali też przyszły James BondRoger Moore, a także jeden z najwybitniejszych aktorów wszech czasów, Michael Caine.

W filmie debiutowała rolą uczestniczki konkursu piękności w „Lady Godiva Rides Again” (1951). Na początku lat 50. pracowała jako fotomodelka, a także brała udział w filmach klasy B. W 1954 roku podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century-Fox, której odpowiedzią miała być na gwiazdą MGM, Elizabeth Taylor. Jej wielka szansa przyszła wraz z rezygnacją Taylor z tytułowej roli w „Kleopatrze” (1962) Mankiewicza, kiedy to Elizabeth groziła nawet śmierć z powodu poważnego stanu zdrowia. Joan miała zagrać legendarną egipską kusicielkę, jednak Elizabeth wyzdrowiała i powróciła na plan, zostawiając Brytyjkę z niczym. Joan próbowała rozwijać swoją karierę filmową, ale nigdy nie uzyskała statusu gwiazdy kina.

W latach 70. odniosła sukces dzięki rolom w filmach opartych na powieściach jej młodszej siostry Jackie: „The Stud” i „The Bitch”. W obu pojawiła się nago, a filmy w Wielkiej Brytanii stały się największym hitem kinowym od czasu Jamesa Bonda.

W 1981 roku zagościła na ekranach telewizyjnych rolą, z którą na zawsze będzie najbardziej utożsamiana. Joan wcieliła się w Alexis, mściwą żonę Blake’a Carringtona w „Dynastii” wyprodukowanej przez Aarona Spellinga. Serial okazał się tak wielkim hitem, że przebił popularnością inną mydlaną operę, „Dallas”. Joan na nowo stała się idolką i symbolem elegancji, choć miała już 50 lat. Zdobyła też Złoty Glob.

W wieku 50 lat Joan pojawiła się nago na okładce „Playboya”, wywołując spore zamieszanie. Mimo dojrzałego wieku, ciała, urody i kondycji mogła jej pozazdrościć niejedna 20-latka.

Po zakończeniu pracy nad „Dynastią” w 1989 roku pojawiała się na ekranie dość rzadko. Kilkukrotnie wystąpiła gościnnie w różnych popularnych amerykańskich serialach, jak „Will i Grace”, „Roseanne”, czy „Niania”. Z sentymentu dla Spellinga zgodziła się gościnnie wziąć udział w jednej z jego produkcji w 1997 roku. W 2001 roku na planie filmu telewizyjnego „Wieczny blask gwiazd” zagrała z wielkimi aktorkami, jak dawna rywalka Elizabeth Taylor, Shirley MacLaine, a także Debbie Reynolds. W 1992 roku z powodzeniem zadebiutowała na Broadwayu w sztuce Noela Cowarda „Private Lives”. Podróżowała też z przedstawieniami, występowała na West Endzie. W 2005 roku poprowadziła teleturniej brytyjski „Have I Got News For You”, poznając się jako jego błyskotliwa i dowcipna gospodyni. Ostatnio wyraziła nadzieję, że wystąpi w serialu „Gotowe na wszystko” podkreślając, że jej zdaniem to jeden z najlepszych seriali w dzisiejszej telewizji.

W jednym z ostatnich wywiadów wyznała, że jest osobą kochliwą i w młodości nie dochowywała swoim partnerom wierności, gdyż lubiła seks i częste zmiany z nim związane. Podkreśliła, że nie ma w związku z tym specjalnie jej ciążącego poczucia winy. Ponoć kiedy przyjechała do Hollywood, Darryl F. Zanuck oświadczył jej się bardzo konkretnie i bezpośrednio, mówiąc, że ma „największego i najlepszego, i może robić ‚to’ przez całą noc”. Joan udało się ostudzić jego zapały. Ponoć przy następnym spotkaniu, chcąc ją przekonać, pokazał jej w co wyposażyła go matka natura, ale nie zachwycił aktorki, która odparła, że „widziała lepsze”.

Jej rozwód z pierwszym mężem orzeczono w dniu jej 23. urodzin. Joan opuściła małżonka po tym, jak usiłował sprzedać ją arabskiemu szejkowi. Po rozpadzie tego związku spotykała się z synem Charlesa Chaplina, Sydneyem, ale opuściła go dla Arthura Loewa, jr. Naciskała na niego, by ją poślubił, ale on, poza kilkoma świecidełkami, nie dał jej zbyt wiele, podejrzewając, że jest z nim dla pieniędzy. Chcąc go zdenerwować, Joan pojechała na randkę z Richardem Burtonem, jednak kiedy obejrzała go sobie z bliska uznała, że nie podoba jej sie, i zabawiła się z kamerzystą. Uznała, że żaden mężczyzna wcześniej jej tak nie zadowolił. Z Loewem zerwała w burzliwy sposób w wieczór noworoczny. Ponoć nabluzgali sobie przy ludziach.

Przez trzy następne lata Joan prowadziła bardzo „wyzwolony” tryb życia. Ponoć potrafiła „bawić się” z 14 mężczyznami w ciągu jednej nocy. Wśród jej podbojów znaleźli się Terence Stamp, Dennis Hopper, Ryan O’Neal, czy Conrad Hilton Jr. Zakochała się w Anthony’m Newleyu, z którym pobrała się w 1963 roku. Mają córkę Tarę i syna Sachę. W 1972 roku wzięła ślub z Ronem Kassem, z którym ma córkę, Katyanę. Choć rozwiedli się, pozostali blisko aż do jego śmierci na raka. Czwarte małżeństwo trwało zaledwie rok. W 2002 roku Joan poślubiła o 32 lata od siebie młodszego Percy Gibsona.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>