Karolina Łachmacka

Joan Blondell

Joan Blondell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

W rzeczywistości nazywała się Rose Joan Blondell i urodziła się 30 sierpnia 1906 roku w Nowym Jorku. Jeszcze zanim cenzorski Kodeks Haysa wszedł w życie, Joan była jedną z najbardziej seksownych gwiazd Warner Bros., jednak dopiero po latach dano jej szansę na ukazanie wielkiego talentu, jakim dysponowała, odsuwając na drugi plan jej cielesność. Zagrała w ponad 100 filmach i produkcjach telewizyjnych.

Jej rodzina miała tradycje artystyczne – występowali w wodewilu. Jej młodsza siostra Gloria także była aktorką, a także żoną producenta filmowego Alberta R. Broccoli, która była bardzo podobna do starszej i sławniejszej siostry.

Z racji zawodu jej rodzina bardzo często podróżowała. Dopiero jako nastolatka na stałe zamieszkała w Dallas w stanie Teksas. W 1926 roku pod nazwiskiem Rosebud Blondell wzięła udział w wyborach Miss Dallas, które wygrała, i przeszła do finału Miss Ameryki, gdzie zajęła 4. miejsce. Pracowała jako fotomodelka, pozując także nago. W 1930 roku wypatrzył ją na Broadwayu hollywoodzki agent. Choć proponowano jej jakiś egzotyczny pseudonim (imię Inez i jakieś nazwisko), dotychczasową Rosebud zamieniła na Joan Blondell – prawdziwe nazwisko i drugie z jej imion.

Na Broadwayu pojawiła się w „Penny Arcade”, gdzie spotkała się z młodym Jamesem Cagneyem. Została też wybrana jedną z WAMPAS Baby Stars 1931 roku. Podpisała kontrakt z Warner Bros. i w 1930 nakręciła pierwszy film. W latach tzw. ‚depresji’, tuż po krachu na giełdzie w 1929, blondwłosa Joan o wielkich niebieskich oczach i zawadiackim uśmiechu stała się ulubienicą publiczności. Była piękna i olśniewająca, ale nie niedostępna.

Joan partnerowała Jamesowi Cagneyowi i Jean Harlow we „Wrogu publicznym nr 1″ (1931). W latach kryzysu gospodarczego Joan Blondell była jedną z najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood. W „Poszukiwaczach złota” (1933) zagrała z Ginger Rogers i Dickiem Powellem (który w 1936 roku został jej mężem). W „The Perfect Specimen” (1937) partnerowała wschodzącej gwieździe, Errolowi Flynnowi. Do końca lat 30. nakręciła niemal 50 filmów. W 1939 opuściła Warnerów. To następne filmy zapewniły jej pełne uznanie jako aktorce, a nie tylko ślicznej gwieździe. Zagrała ciotkę Sissy w „Drzewku na Brooklynie” (1945), „Biurze na tranzystorach” (1957), „Will Success Spoil Rock Hunter?” (1957), W 1951 roku zagrała w „The Blue Veil”, za który otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, ale przegrała z Kim Hunter. W 1965 obok Steve’a McQueena, Tuesday Weld, Ann-Margret, Karla Maldena i Edwarda G. Robinsona zagrała w „Cincinnati Kid”. Drugoplanowa rola starej wyjadaczki hazardu pokazała jej niezwykły talent, doceniony nominacją do Złotego Globu.

Pod koniec życia stworzyła kilka niezapomnianych ról. Zagrała w musicalu „Grease” (1978), melodramacie „Mistrz” (1979) z Jonem Voightem i Faye Dunaway, czy Premierze” (1977).

Pierwszym mężem Joan był operator George Barnes. Z tego małżeństwa ma syna, Normana, producenta telewizyjnego. Rozwiedli się w 1936. W tym samym roku poślubiła Dicka Powella, z którym ma córkę Pamelę Ellen Powell. I z nim rozwiodła się, w 1944 roku. Powell rok później poślubił June Allyson, z którą miał syna, i z którą był aż do swojej śmierci na raka. Trzecie małżeństwo Joan było najbardziej nieudane. Michael Todd, producent, był hazardzistą, przegrał mnóstwo pieniędzy swoich i żony. W 1950 rozwiedli się. Kilka lat później Todd został mężem młodszej od siebie o ponad 20 lat Elizabeth Taylor. Tuż po narodzinach ich córki, Lizy Todd, Elizabeth wróciła na plan, grając w Kotce na gorącym blaszanym dachu” (1958). Wówczas podróżujący Mike zginął w katastrofie lotniczej.

Joan Blondell zmarła na białaczkę w wieku 73 lat, otoczona ukochanymi dziećmi i siostrą. Pochowano ją na Forest Lawn Memorial Park Cemetery w kalifornijskim Glendale.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>