Karolina Łachmacka

Joan Bennett

Joan Bennett
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Młodsza z dwójki sławnych sióstr BennettJoan, a dokładniej Joan Geraldine Bennett, przyszła na świat prawie sześć lat po swojej starszej siostrze Constance, 27 lutego 1910 roku w Palisades w stanie New Jersey.

Na ekranie zadebiutowała w wieku zaledwie 8 lat. Grała różne rólki w filmach niemych. W wieku 16 lat wyszła za mąż. Kiedy po dwóch latach małżeństwo się rozpadło, Joan kontynuowała swoją karierę. W swoim naturalnym kolorze włosów – blond, pojawiła się w filmach „Puttin’ on the Ritz” (1930) i „Ja i moja dziewczyna” (1932), gdzie po raz pierwszy zagrała ze Spencerem Tracy’m (w 1950 zagrali małżeństwo Banksów, rodziców Kay – w tej roli Elizabeth Taylor – w kasowym filmie „Ojciec narzeczonej”). W 1933 roku Joan zagrała Amy March w ekranizacji „Małych kobietek” w reżyserii George’a Cukora, u boku Katharine Hepburn i Frances Dee. Jednak Joan musiała toczyć bój o to, by nie być w cieniu starszej siostry. Constance była w latach 30. jedną z najpopularniejszych gwiazd ekranu.

Podpisała kontrakt z Walterem Wangerem, a w 1940 roku została jego żoną. To za jego namową Joan przefarbowała się na brunetkę, co zaowocowało nowym wizerunkiem kobiety tajemniczej i uwodzicielskiej. Co ciekawe, Joan ubiegała się o rolę Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem” (1939) i producent David O. Selznick był bardzo zadowolony ze zdjęć próbnych, jednak dalej faworyzował Paulette Goddard, prywatnie swoją znajomą, jednak po pojawieniu się w Hollywood Vivien Leigh jasne było, kto legendarną rolę otrzyma.

W latach 40. zagrała w aż czterech filmach w reżyserii Fritza Langa. Trzy z nich: „Polowanie na człowieka” (1941), Kobieta w oknie” (1944) i „Scarlet Street” (1945), uczyniły ją gwiazdą film noir. U Jeana Renoira zagrała w „Kobiecie na plaży”, a u Maxa Ophülsa w „Niebezpiecznej decyzji”.

W 1950 na ekrany kin wszedł wielki hit MGM, doskonała komedia ze świetną rolą Spencera Tracy (nominowanego za tę rolę do Oscara) – „Ojciec narzeczonej”, a rok później „Kłopotliwy wnuczek”. Moim zdaniem rola Ellie Banks w obu tych filmach jest naprawdę rewelacyjna, Joan pokazała ogromny talent komediowy i naprawdę dotrzymywała kroku takim świetnym aktorom, jak Tracy czy Billie Burke.

Joan Bennet zmieniła agenta, a w 1951 roku Wanger, wciąż jej mąż, postrzelił go. Ten właśnie agent był już wówczas kochankiem aktorki. Całe zamieszanie zniszczyło karierę aktorki. Wanger spędził dwa lata w więzieniu, ale on i Joan pozostali małżeństwem do 1965 roku.

Joan skupiła się na grze w teatrze i telewizji. Zagrała też w Odgłosach” (1977) Daria Argento.

Ostatnie lata życia spędziła jako żona bogatego biznesmena. Zmarła na atak serca 7 grudnia 1990 roku. Miała 80 lat.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>