Karolina Łachmacka

Jo Van Fleet

Jo Van Fleet
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Urodziłą się 30.12.1914 roku. Swoją pozycję w teatrze utwierdziła rolą bezwzględnej postaci w „Podróży do Bountiful” wystawianej na Broadwayu, gdzie grała też Eva Marie Saint i Lillian Gish. Otrzymała za nią w 1954 roku nagrodę Tony. W 1955 na ekrany wszedł film „Na wschód od Edenu” (1955) Elii Kazana, gdzie Jo zagrała matkę Jamesa Deana. Była to jej debiutancka rola filmowa i przyniosła jej ona Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Inne jej filmy to „Jutro będę płakać” (1955) z Susan Hayward, „Tatuowana róża” (1956) z Anną Magnani i Marisą Pavan, „Dzika rzeka” (1960) z Lee Remick (ponownie w reżyserii Kazana), „Gang, który nie umiał strzelać” (1971) z Robertem De Niro, czy „Lokator” (1976) Polańskiego. Mimo to większość jej występów ekranowych to przede wszystkim telewizja.

Jo Van Fleet nigdy nie była wielką gwiazdą filmową. Debiutowała na ekranie w dość poważnym jak dla aktorki wieku, nie była zamieszana w żadne skandale obyczajowe. Od 1946 roku była żoną Williama Balesa, z którym miała syna, Michaela. Bales zmarł w 1990 roku, Jo 6 lat później.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>