Karolina Łachmacka

Jessie Matthews

Jessie Matthews
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Angielska aktorka i piosenkarka, która cieszyła się sławą przede wszystkim w latach 30., a później także w okresie powojennym. Urodziła się 11 marca 1907 roku w londyńskim Soho jako szóste dziecko sprzedawcy owoców i warzyw, który miał aż 11 dzieci. Na scenie debiutowała mając 12 lat. W filmie pojawiła się po raz pierwszy w 1923 roku w „The Beloved Vagabond”. Sławę zyskała jednak jako tancerka i piosenkarka, która śpiewała jako pierwsza nieśmiertelne dziś przeboje: „Let’s Do It, Let’s Fall In Love Again”, „A Room with a View”, „London Calling!”. Szybko stała się gwiazdą w rodzimym kraju i naturalną koleją rzeczy posypały się propozycje pracy w filmie i nie tylko, w Hollywood. Umowy jednak wiązały Jessie, a angielscy szefowie wytwórni nie zamierzali wypuścić przysłowiowego wróbla z garści, tak więc kolejne oferty były po prostu odrzucane.

Jednym z najbardziej znanych projektów, w jakich brała udział Jessie Matthews był „Ever Green”. Swego czasu przedstawienie to, zainspirowane życiem gwiazdy rewiowej Marie Lloyd, było najdroższym jakie wystawiano na West Endzie, a przepych wylewał się z każdej strony. W filmowej adaptacji przedstawienia Jessie zaśpiewała piosenkę „Over My Shoulders”, która niezmiennie stała się jej wizytówką. Późniejszymi czasy zatytułowała tak swoją autobiografię, a w XXI wieku pojawiło się show o życiu artystki także noszące taką właśnie nazwę.

Na początku lat 40. popularność Jessie zmalała. Brytyjczycy zdawali się być nieco znudzeni jej elegancją, którą teraz nazywano zbyt „nachalną”. Przez lata próbowała ukształtować nowy image, ale sukces przyszedł dopiero wraz z filmem z 1958 roku „Tomcio Paluch”. Niebawem też otrzymała rolę w radiu BBC w słuchowisku „The Dales”. W latach 50. i 60. podróżowała po całym świecie, nie omijając nawet tak dalekich zakątków, jak Australia czy Afryka Południowa. W 1979 roku wybrała się do Stanów ze swoim jednoosobowym show i w wieku 72 lat zdobyła prestiżową nagrodę he United States Drama Logue Award za najlepszą rolę w koncercie. Aktorka zmarła na raka w 1981 roku mając 74 lata.

Jessie Matthews była trzykrotnie zamężna, jednak za każdym razem jej związek kończył się rozwodem. Pierwsze małżeństwo z Henry Lyttonem, Jr. zawarła w 1926 roku, ale w 1930 było ono już historią. Jej drugim mężem został aktor i reżyser Sonnie Hale, z którym często współpracowała. Trzecim był niezwiązany z branżą podpułkownik Brian Lewis. Wielokrotnie próbowała zajść w ciążę, ale nigdy nie urodziła dziecka. Z Hale’em adoptowali dziewczynkę, Catherine, która była swego czasu żoną hrabiego Donalda Grixoni. Po rozwodzie zachowała tytuł hrabiowski.

Aktorka była wielokrotnie bohaterką skandali miłosnych, które prasa bulwarowa szczegółowo opisywała na swoich łamach. Wielkie wzburzenie wzbudziły listy miłosne Jessie do Hale’a, które posłużyły jako dowód niewierności jego wobec poprzedniej żony, popularnej piosenkarki Evelyn Laye. Sędzia po uwzględnieniu tego dowodu nazwał Jessie „odrażającą osobą”. Skandal ten zaszkodził popularności Jessie, ale ostatecznie nie zniszczył jej kariery. Inny głośny związek artystki to romans z księciem hrabstwa Kent, George’em. Jessie Matthews ponoć przez całe życie przeżywała traumę związaną z gwałtem, jakiego miała paść ofiarą jako 16-latka. Dopuścić się go miał niejaki Jorge Ferrara, Argentyńczyk, którego rodzina przyjaźniła się z ówczesnym księciem Walii. Gwałt ten zakończył się ciążą Jessie.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>