Karolina Łachmacka

Jessica Tandy

Jessica Tandy
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka o międzynarodowej karierze. Najbardziej szerokiej publiczności znana jest z ról zagranych pod koniec życia, jako staruszka.

Urodziła się Jej rodzicami byli podróżujący sprzedawca Harry Tandy i jego żona Jessie Helen Horspool. Kiedy była nastolatką, jej rodzice zapisali ją do Ben Greet Academy of Acting, gdzie szybko okazało się, że ich córka jest bardzo obiecującym materiałem na aktorkę.

Na scenie debiutowała w wieku 16 lat. Cztery lata później po raz pierwszy zagrała na West Endzie. W filmie debiutowała w 1932 roku, rolą pokojówki w „The Indiscretions of Eve”. Już w młodym wieku zrobiła furorę na scenie. Zagrała Katherine u boku Laurence’a Oliviera w „Henryku V”, Kordelię w „Królu Lirze” z Johnem Gielgudem. Po rozwodzie z Jackiem Hawkinsem wyjechała do Nowego Jorku, gdzie poznała Kanadyjczyka, Hume’a Cronyna, którego poślubiła w 1942 roku i z którym była zamężna ponad 50 lat.

W Hollywood debiutowała rolą w „Siódmym krzyżu” (1944). Kolejne jej filmy to „Dolina decyzji” (1945), „Zielone lata” (1946). Pod koniec lat 40. zagrała Blanche Dubois w inscenizacji „Tramwaju zwanego pożądaniem” Tennessee Williamsa w reżyserii Elii Kazana. Rola ta przyniosła jej nagrodę Tony. Kiedy planowano ekranizację dzieła Williamsa, wydawało się, że rola Blanche powędruje w oczywisty sposób do odnoszącej sukces na Broadwayu Tandy. Ale producenci zapragnęli znanego nazwiska w obsadzie – nazwiska, które zagwarantowałoby kasowy sukces filmu. Reszta odtwórców głównych ról nie była znanymi filmowymi aktorami. Legenda Marlona Brando miała się dopiero narodzić. Rolę zaproponowano Olivii de Havilland, ale ta ją odrzuciła. Podobnie było ponoć z Bette Davis. W końcu padło na laureatkę Oscara za rok 1939 – Vivien Leigh. Leigh grała w londyńskiej wersji „Tramwaju…” w reżyserii swojego męża, Laurence’a Oliviera. Zagrała rewelacyjnie i zgarnęła drugiego Oscara.

Przez lata Jessica święciła triumfy na scenie, ale, niestety, nie otrzymywała godnych swego talentu ról w filmie. Można ją oglądać w drugoplanowej roli „Ptakach” (1963) Hitchcocka, czy „Kokon” (1985). Niespodziewanie, w 1989 roku na ekrany kin weszła lekka, inteligentna komedia, której bohaterami była starsza, nieco kapryśna pani i jej czarnoskóry szofer. Jako najstarsza laureatka tej nagrody, Jessica Tandy zgarnęła rok później Oscara za „Wożąc panią Daisy”. Kolejną nominację zyskała za „Smażone zielone pomidory”, ale nie wygrała.

W 1990 roku zdiagnozowano u niej raka jajników. Aktorka przez 5 lat dzielnie walczyła z chorobą, nie przerywając pracy. Zmarła 11 września 1994 roku, w wieku 85 lat. Ma córkę z pierwszego małżeństwa i syna oraz córkę z drugiego.

(Visited 66 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>