Karolina Łachmacka

Jeanne Eagels

Jeanne Eagels
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się w Bostonie 26 czerwca 1896 roku jako Amelia Eagles. Niebawem jej rodzina przeniosła się do Kansas City, skąd się wywodziła. Rodzina wychowywała ją w wierze katolickiej, ale Jeanne rzadko chodziła do kościoła. Była psotnym i sprytnym dzieckiem. Tuż po otrzymaniu pierwszej komunii Jeanne rzuciła szkołę i zaczęła pracować w sklepie. W wieku lat 15 wyjechała w podróż z trupą teatralną braci Dubinsky’ch. Początkowo była tancerką, szybko jednak „awansowała” do ról pierwszoplanowych, zarówno dramatycznych, jak i komediowych. Poślubiła Morrisa Dubinsky’ego, któremu urodziła syna. Oddała go przyjaciołom na wychowanie; chłopiec nigdy nie dowiedział się, kim była jego matka.

Około 1911 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie musiała zaczynać niemal od początku. Została jedną z Ziegfeld Girls. Jej uroda i wdzięk pomogły innym dostrzec jej talent. Stała się gwiazdą teatru, a w 1915 roku zadebiutowała na ekranie. Jej ulubioną rolą, która przyniosła jej sławę, była Sadie Thompson w „Rain” (na ekranie rolę tę grały Gloria Swanson, a potem Joan Crawford).

Jeanne Eagels była naturalną brunetką, ale malowała włosy na złoty blond. Według tych, którzy ją znali, dodawało to tylko magii jej wyjątkowej aurze. Mówiła szybko, żywo przy tym gestykulując. Niewielu rozumiało jej osobowość; ciekawe, czy ona sama siebie rozumiała. Była wybuchowa i neurotyczna, ale przy tym słodka i hojna. Zniszczyła swój organizm i psychikę przez alkohol i leki. Nie znosiła plotek, agentów, wymuszaczy autografów, nadętych aktorów i wywiadów. Kompletnie nie potrafiła gospodarować pieniędzmi, zmarła w ubóstwie. Do dziś nie jest jasne, z jakiego powodu umarła. Mówi się o samobójstwie poprzez wypicie roztworu chloru. Najprawdopodobniej jednak zabijała się powoli, pośrednio, poprzez nałogi. Była uzależniona od heroiny. Jej wątroba została zniszczona przez alkohol. Tuż po jej śmierci Eddie Doherty napisał skandaliczną biografię aktorki, „The Rain Girl: The Tragic Story Of Jeanne Eagels” (1930). Książka ta opiera się ponoć na zasłyszanych gdzieś plotkach, które nie znalazły faktycznego potwierdzenia. Biografia ta była podstawą dla filmu „Jeanne Eagels” (1957) z Kim Novak w roli tytułowej.

W 1925 roku Jeanne Eagels poślubiła Edwarda Harrisa „Teda” Coya, byłego futbolistę. Małżeństwo nie trwało długo i skończyło się rozwodem.

Tuż przed śmiercią Jeanne wznowiła karierę filmową. Po niepojawieniu się na przedstawieniu w teatrze nałożono na nią wielomiesięczny zakaz pojawiania się na scenie. Wystąpiła z Johnem Gilbertem w „Man, Woman, and Sin” (1927). W 1929 nakręciła dla Paramount dwa filmy dźwiękowe. Jeden z nich to „List”, na podstawie sztuki zainspirowanej powieścią Williama Sommerseta Maughama. Pośmiertnie otrzymała nominację do Oscara. Rolę tę powtórzyła Bette Davis w filmie z 1940 roku pod tym samym tytułem, w reżyserii Williama Wylera, także otrzymując nominację do nagrody Akademii.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>