Karolina Łachmacka

Jeanne Crain

Jeanne Crain
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się w Kalifornii 25.05.1925 roku. Miała irlandzkie korzenie ze strony matki oraz angielskie i dalekie francuskie ze strony ojca, szkolnego nauczyciela. Już w szkole średniej zaproponowano jej próbne zdjęcia u boku samego Orsona Wellesa. I choć nie powiodło się jej tym razem, jako osiemnastolatka debiutowała epizodem w „The Gang’s All Here”. W 1944 roku zagrała już główne role w „In The Meantime, Darling” oraz „Home in Indiana”. Mimo że początkowo krytyka nie była dla niej łaskawa, Jeanne Crain zyskała ogromną popularność, a więcej listów od wielbicieli tygodniowo otrzymywała tylko legendarna Pinup Girl, Betty Grable. W 1945 roku wystąpiła m.in. w Zostaw ją niebiosom obok Gene Tierney.

W 1949 roku zagrała w takich niezapomnianych produkcjach, jak „List do trzech żon” czy „Pinky”. Rola kontrowersyjnej Afroamerykanki w tym ostatnim, zapewniła jej jedyną nominację do Oscara (w tym roku wygrała jednak Olivia de Havilland za rolę w „Dziedziczce”). W 1950 zagrała z Myrną Loy i Cliffordem Webbem w „Cheaper by the Dozen”. W „Ludzie będą gadać” u Mankiewicza wystąpiła z Cary Grantem. W 1952 roku spotkała się na planie ponownie z Myrną Loy,  w sequelu ich poprzedniego wspólnego filmu, pt. „Belles On Their Toes„. Często partnerowała Kirkowi Douglasowi w filmach wytwórni Universal. Talent taneczny pokazała w „Gentlemen Marry Brunettes” (1955). W 1956 roku zagrała w westernie u boku Brodericka Crawforda i Glenna Forda w „Najszybszym strzelcu”. W „The Joker is Wild” spotkała na planie Franka Sinatrę.

W wieku 21 lat zaszła w ciążę z byłym aktorem RKO, Paulem Brinkmanem, i wbrew woli matki wyszła za niego w sylwestrowy wieczór roku 1926. W kwietniu na świat przyszło pierwsze z ich siedmiorga dzieci. Małżeństwo było dość burzliwe. Swego czasu oboje chcieli wnieść sprawę o rozwód, twierdząc, że drugie z małżonków była niewierne. Jednak dla dobra swoich dzieci pogodzili się na 11. rocznicę zawarcia związku. Mimo to małżeństwo nie przetrwało. Ostatnie lata życia spędzili osobno, choć Jeanne pozostała żoną Paula aż do końca jego życia. Zapewne stało się tak z powodu tego, że Jeanne była bardzo wierzącą katoliczką. Paul zmarł w październiku 2003 roku. Jeanne Crain odeszła krótko po nim, bo w połowie grudnia tego samego roku. Zmarła na atak serca.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>