Karolina Łachmacka

Jean Peters

Jean Peters
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, jedna z najpiękniejszych gwiazd ekranu lat 40., 50. i 60. Znana głównie z roli Josefy Zapaty w Viva Zapata!” (1952) Elii Kazana z Marlonem Brando w roli głównej.

Urodziła się 15.10.1926 roku. Jej ojciec prowadził pralnię. Dorastała na farmie w Canton w stanie Ohio. Uczęszczała do University of Michigan, a potem do Ohio State University. Kiedy kończyła studia, by zostać nauczycielką, jej przyjaciel wysłał zdjęcie Jean na konkurs piękności Ohio. Zwyciężyła, a nagrodą był test zdjęciowy dla 20th Century Fox. Zadebiutowała w „Szpadzie Kastylii” (1947) u boku Tyrone’a Powera, który to film stał się wielkim hitem. Zapoczątkował on serię udanych występów na ekranie, głównie w westernach.

W dramacie Henry Kinga „Deep Waters” (1948) partnerowała Danie Andrewsowi, Deanowi Stockwellowi, Cesarowi Romero, Anne Revere i Edowi Wynn. W czarnej komedii Alexandra Halla „Love That Brute” (1950) ponownie zagrała z Romero, a także z Keenanem Wynn. W 1951 zagrała w „As Young As You Feel” z Marilyn Monroe, Constance Bennett, Thelmą Ritter i Montey’em Woolley. Tego samego roku obsadzono ją w przygodowym dramacie z romansem w tle, „Anna z Indii”, gdzie zagrała rolę tytułową. Partnerowali jej Debra Paget oraz Louis Jourdan. „Take Care of My Little Girl” (1951) to z kolei dramat z Jeanne Crain czy Mitzi Gaynor. W 1952 roku wystąpiła w „Viva Zapata!” Kazana z Brando, Anthony Quinnem (który za tę rolę dostał Oscara) oraz Mildred Dunnock.

Rok 1953 przyniósł jej cztery ciekawe film noir. W „A Blueprint for Murder” (1953) zagrała z Gary Merrillem i Josephem Cottenem. Także z Cottenem, a także ponownie z Marilyn Monroe zagrała w klasycznym dziś film noir Niagara” (1953). Udany występ Jean to także rola Candy w „Kradzieży na South Street” z Thelmą Ritter. Jean wygrała rywalizację o tę rolę z Marilyn Monroe, którą uznano za zbyt delikatną do roli Candy. Zagrała tytułową rolę Vicki w film noir z udziałem Jeanne Crain. U Jeana Negulesco wystąpiła w „Trzech monetach w fontannie” (1954) z Louis Jourdanem i Dorothy McGuire, a także Maggie McNamara. W westernie „Złamana lanca” (1954) zagrała ze Spencerem Tracy, ale najlepsze recenzje zebrała Katy Jurado, którą nominowano do Oscara. Po roli w „A Man Called Peter” (1955) zrobiła sobie długą przerwę. Jej ostatnia rola to Priscilla w „Piotrze i Pawle” (1987).

W 1954 roku poślubiła Stuarta Cramera, ale rozwiedli się w 1957. Jeszcze 12 stycznia aktorka wyszła za ekscentrycznego producenta Howarda Hughesa. Wówczas porzuciła karierę na rzecz małżeństwa. Ich wspólne życie nie było łatwe, bo Hughes cierpiał na paranoję, a także bał się zarazków i niebawem jego stan spowodował, że zniknął on z widoku publicznego. Rozwiedli się w 1971 roku, a Jean Peters przyznano roczną sumę alimentów w wysokości 70 tysięcy dolarów. Jeszcze tego samego roku wyszła za Stanleya Hough, producenta wykonawczego z Foxa. Byli razem do jego śmierci w 1990.

Ciekawostką jest, że Hughes, który nie ufał nikomu, w swojej paranoi podejrzewając wszystkich o bycie przeciwko niemu, ufał Jean i nie zażądał od niej podpisania umowy, wedle której miała nie ujawniać faktów z ich pożycia. Jean była damą i mimo licznych propozycji, by spisać swoje wspomnienia, albo chociaż udzielić wywiadu o ekscentrycznym milionerze, nigdy nie zdecydowała się na kupczenie swym życiem prywatnym. Jean Peters zmarła na dwa dni przed swoimi 74. urodzinami w kalifornijskim Carlsbad na białaczkę.

(Visited 57 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>