Karolina Łachmacka

Jean Parker

Jean Parker
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka znana z ekranu, jak i sceny. Urodzona 11.08.1915 roku. Najlepiej znana jest z roli Beth w ekranizacji „Małych kobietek” (1933) w reżyserii George’a Cukora z Katharine Hepburn, Frances Dee i Joan Bennett. Mimo że nigdy nie cieszyła się statusem prawdziwej gwiazdy, Parker nie miała problemów z zatrudnieniem jako aktorka przez ponad dwie dekady.

Odkryć miała ją sekretarka Louisa B. Mayera, Ida Koverman, która zobaczyła jej zdjęcie zrobione w Pasadenie, gdzie rodzina przeniosła się kiedy Jean miała 6 lat. Jean podpisała kontrakt z MGM, wówczas najbardziej prestiżową wytwórnią filmową, choć początkowo miała plany związane ze sztuką. Pierwszą poważną rolą, która zresztą pozostaje najbardziej znaną z jej repertuaru, jest wspomniana Beth w „Małych kobietkach”. Jean zagrała też w „Rasputinie i cesarzowej” (1932), jedynym wspólnym filmem z całą trójką rodzeństwa Barrymore: Ethel, Lionelem i Johnem. W 1933 roku Frank Capra reżyserował ją w „Arystokracji podziemi”. Niestety, przez kolejne lata jej kariera stanęła w martwym punkcie i Jean nie obsadzano w tak znanych produkcjach. Jej znanym filmem z tego okresu pozostaje komedia „Flip i Flap w Legii Cudzoziemskiej”. Przez lata 40. pozostała aktywna w świecie filmowym, choć z ówczesnym mężem prowadziła też własne lotnisko. W czasie wojny wraz z innymi artystami z Hollywood zabawiała żołnierzy, także chorych weteranów wojennych w szpitalach, występowała w radiu. Jej ostatni film to „Ulica bezprawia” (1955).

Jean cieszyła się też całkiem dużym powodzeniem na Broadwayu. Zastąpiła tam Judy Holliday w „Urodzonych wczoraj”, z niemałym sukcesem. Czterokrotnie zamężna, ma syna Roberta z ostatniego małżeństwa. Ostatnie lata życia spędziła w domu starców dla ludzi związanych z filmem, w Woodland Hills. Tam też zmarła na 3 miesiące przed 90. urodzinami, na skutek wylewu.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>